جایزۀ بازی جوان‎مردانه در دستان افغانستان آنچه را دیپلوماسی نتوانست فوتبال کرد!

گزارشگر:25 جدی 1392 ۲۴ جدی ۱۳۹۲

فدراسیون ملی فوتبال افغانستان جایزه سال ۲۰۱۳ بازی جوان‌مردانه را از فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) به دست آورد. با این جایزه از دست آوردهای فدراسیون فوتبال افغانستان و ایجاد زیرساخت های فوتبال این کشور تقدیر شد.
جایزه منصفانه که در افغانستان به نام جایزه جوانمردانه نیز یاد می‌شود، دو شنبه شب در شهر زوریخ سویس به کرام الدین کریم، رییس فدراسیون فوتبال افغانستان اهداء گردید.mandegar-5
آقای کریم، رییس فدراسیون افغانستان پس از دریافت این جایزه تاکید کرد، که همکاران او در یکسال گذشته همواره روح بازی جوانمردانه را در متن کارهای خود قرار داده‌اند و دستاورد آنها در این مدت در سطوح مختلف فوتبال در افغانستان کاملاً مشهود است.
یوسف کارگر سرمربی تیم ملی فوتبال افغانستان پس از به دست‌آوردن جایزۀ بازی جوانمردانۀ فیفا گفت که «آنچه را دیپلوماسی در افغانستان نتوانست، فوتبال کرد»!
این نخستین بار در تاریخ فوتبال افغانستان است که به این جایزه دست می یابد.
فدراسیون بین المللی فوتبال در یک خبرنامه گفته است که رییس فدراسیون فوتبال افغانستان و همه اعضای این فدراسیون در ۱۲ ماه گذشته روحیه بازی منصفانه را در مرکز کار شان قرار داده اند. فیفا گفته است که دست آوردهای تیم ملی فوتبال افغانستان در همه بازی هایش نمایان است.
فیفا با اهدای جایزه بازی منصفانه از برخوردها و روش‌های خوب ورزشی فدراسیون های عضو خود تقدیر می‌کند. این جایزه به فوتبالیست ها، تیم های فوتبال، فدراسیون ها و انجمن های فوتبال داده می شود.
فیفا گفته است که در پی دست آورد قابل ملاحظه یک ساله در سطح فوتبال پایه، ایجاد ساختارها برای توسعه بیشتر فوتبال در سراسر کشور و پرورش یک لیگ مسلکی با وجود مشکلات چند دهه یی ناشی از جنگ، افغانستان جایزه بازی منصفانه سال ۲۰۱۳ فیفا را به دست آورد.
فدراسیون بین‌المللی فوتبال به این نکته نیز اشاره کرده است که یک مرحله برجسته در فوتبال افغانستان در سال ۲۰۱۳ میزبانی مسابقه بین‌المللی دوستانه میان افغانستان و کشور همسایه اش پاکستان بود. افغانستان در این مسابقه سه در مقابل صفر بر پاکستان مغلوب شد.
تیم ملی فوتبال افغانستان در چند سال اخیر رشد خوبی داشته است و در مسابقات جام ملت‌های جنوب آسیا در سال ۲۰۱۳ به مقام قهرمانی رسید. هرچند فدراسیون بین المللی فوتبال از پیشرفت‌های فوتبال افغانستان ستایش کرده است، اما وزرشکاران افغانستان هنوز از کمبود امکانات شاکی اند.
خبر خوش ۲۰۱۴
رییس جمهور کرزی نیز اعطای جایزۀ «بازی منصفانه» به فدراسیون فوتبال افغانستان از سوی فدراسیون بین‌المللی فوتبال(فیفا) را به مردم افغانستان تبریک گفت و آن را خبر خوشِ آغاز سال ۲۰۱۴ دانست.
رییس جمهور خاطر نشان کرد که برخلاف تبلیغات نادرست در مورد سال ۲۰۱۴ میلادی، افغانستان این سال را با خبر خوش دریافت این جایزه معتبر بین‌المللی آغاز کرد.
حامد کرزی اظهار امیدواری کرد که افغانستان بتواند در سال جاری و پس از آن به موفقیت‌ها و دست‌آوردهای بیشتری در عرصه‌های مختلف نایل گردد.
استقبال بی‌نظیر در شبکه‎های اجتماعی
شهروندان کشور از به دست آوردن این مدال ارزشمند به شدت ابراز خرسندی کرده و آن را مایۀ امید برای افغانستان خواندند.
در ولایت هرات ده‌هاتن طی یک گردهمایی این افتخار بزرگ را جشن گرفتند.
در صفحات اجتماعی فیسبوک نیز هزاران‌تن از شهروندان کشور به خاطر به دست‌آوردن این مدال ارزشمند از سوی فیفا، شادی برپا کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.