جشن عضویت بامیان در «شبکه شهرهای خلاق جهان» برگزار شد

گزارشگر:شنبه 17 دلو 1394 ۱۶ دلو ۱۳۹۴

mandegar-3فرهنگیان بامیان عضویت ولایت شان را در «شبکه شهرهای خلاق جهان» جشن گرفتند. بامیان تنها شهر در آسیا و خاورمیانه است که در بخش فرهنگ بومی و صنایع دستی به این عنوان جهانی دست یافته است.
به مناسبت عضویت بامیان در «شبکه شهرهای خلاق جهان»، جشن بزرگی با نام «بامیان مهد تمدن و خلاقیت»، با اشتراک صدها تن از جوانان، فرهنگیان و مقام های دولتی در مرکز این ولایت برگزار شد.
بامیان دو ماه پیش عضویت این شبکه را به دست آورد. چهره شهر بامیان رنگ دیگری به خود گرفته است. پرچم های رنگارنگی بر درختان برگ ریخته دو طرف جاده های این شهر نصب شده اند. ترکیب رنگ آنها با برفی که حتی بر قامت زخم خورده صلصال و شهمامه لباس سفید پوشانده است، منظره جذابی را ایجاد کرده که چشم هر بیننده ای را خیره می کند.
پس از برگزاری جشنواره نام گذاری بامیان به عنوان «نخستین پایتخت فرهنگی سازمان سارک»، اینک این ولایت بار دیگر غرق در شادی و سرور شده است. صدها تن از باشندگان بامیان گردهم آمده اند تا این بار در هوای سرد اما با دل های گرم، عضویت این ولایت در شبکه شهرهای خلاق جهان را جشن بگیرند و با صدای دمبوره ای که توسط پنجه های معجزه گر هنرمندان محلی نواخته می شود، رقص و پایکوبی می کنند.
جشن بامیان مهد تمدن و خلاقیت، بعد از ظهر چهارشنبه آغاز شد و تا شامگاه امروز پنجشنبه با برنامه های متنوعی چون کنسرت موسیقی محلی، نمایش نورپردازی و بازسازی سه بعدی مجسمه بودا، نمایشگاه صنایع دستی و مسابقه اسکی در دامنه های پر برف کوه بابا ادامه خواهد داشت.
محمد طاهر زهیر والی بامیان در دقایق آغازین این جشن گفت که این ولایت از گذشته های دور شهر خلاقیت و ابتکار بوده که نشانه های آن تا هنوز نیز باقی مانده اند: «پیکره های عظیم بودا، شهر ضحاک و شهر غلغله که هرکدام از تمدن خاصی نمایندگی می کنند، در کنار هزاران جای دیدنی دیگر که در بامیان وجود دارند، این شهر باستانی را منحصر به فرد ساخته اند».
آقای زهیر افزود که در صورت پایان جنگ در افغانستان، عضویت بامیان در شبکه شهرهای خلاق جهان، باعث رشد اقتصاد و صنعت گردشگری در این ولایت خواهد شد.
بامیان به دلیل داشتن آثار تاریخی و مناظر طبیعی منحصر به فرد، در گذشته نه چندان دور گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سوی خود فرا می خواند. این روند اما در سال های اخیر رو به کاهش نهاده است. با این حال، عضویت بامیان در شبکه شهرهای خلاق جهان، امیدواری هایی را مبنی بر رشد گردشگری در این ولایت بوجود آورده است.
کبیر دادرس رئیس اطلاعات و فرهنگ بامیان گفت که پس از این، ارتباطاتی بین شهرهای عضو این شبکه جهانی و بامیان برقرار خواهد شد که خود باعث رشد گردشگری در این ولایت می شود: «بامیان و صنایع دستی آن از این طریق به شهروندان کشورهای پیشرفته جهان معرفی می شوند که می تواند در جذب گردشگران بیشتر به بامیان موثر واقع شود».
شماری از شهروندان بامیان نیز با ابراز خرسندی از اینکه شهرشان اینک به عنوان یکی از اعضای شبکه شهرهای خلاق جهان به شمار می رود، آنرا فرصت مناسبی برای گردشگری و رشد اقتصاد محلی در این ولایت خوانده اند.
محمد حسین غفاری یکی از شهروندان بامیان که در جشن اشتراک کرده بود گفت: «عضویت بامیان در شبکه شهرهای خلاق جهان فرصت مناسبی را برای رشد گردشگری در این ولایت فراهم کرده و اداره محلی باید از این فرصت به صورت درست استفاده کند».
شبکه شهرهای خلاق جهان در سال ۲۰۰۴ میلادی از سوی یونسکو ایجاد شد و تا کنون ۱۱۶ شهر از کشورهای مختلف جهان عضویت آن را به دست آورده اند. یونسکو هدف از ایجاد این شبکه را گسترش روابط فرهنگی میان شهرهای عضو خوانده است.
نشست سالیانه این شبکه در ماه سپتمبر سال جاری، با حضور نمایندگان ۴۷ شهری که به تازگی عضویت آن را کسب کرده اند، در سویدن برگزار می شود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.