جعل در مذاکرات صلح پاکستان

/

سه شنبه ۳۰ سرطان ۱۳۹۴

 

نشریه انگلیسی‌زبان اکونومیست در مقاله‌یی اینگونه تحلیل کرده است که شرکت‌کننده‌گان در مذاکرات صلح پاکستان نماینده‎گان طالبان نبوده بلکه به نوعی برده جنرال‌‌های پاکستانی بوده‌اند.
بیش از یک دهه است که مردم افغانستان به دلیل فرار از موج گرما به منطقه کوهستانی «مری» در پاکستان هجوم آورده‌اند. این منطقه محل برگزاری اولین دور گفت‌وگوی مستقیم mnandegar-3دولت کابل و طالبان که به عنوان مذاکرات صلح تلقی می‌شود، بود.
اکونومیست در این زمینه می‌نویسد: اشرف‌غنی در این اواخر نیز ضمن سخن گفتن در مورد استقبال گرم اسلام‌آباد گفت: در حال حاضر تمام ارتش پاکستان در جبهه دولت کابل است و از تمام نفوذ خود در طالبان برای آغاز مذاکرات صلح و شاید در ارایه آتش‌بس استفاده می‌کند. این در حالی است که بسیاری از افغان‌ها نسبت به پاکستان دید مثبتی ندارند زیرا اسلام‌آباد به خاطر کمک و تجهیز طالبان مورد تنفر قرار دارد.
اشرف‌غنی نیز در تلاش است که که دیدگاه سنتی افغانستان مبنی بر مقصر دانستن پاکستان برای هر حمله تروریستی در افغانستان را اصلاح کند.
در همین راستا، رییس ‌جمهور افغانستان چندین امتیاز بدون تفکر به پاکستان داده است. به عنوان نمونه، یکی از آن‌ها امضای تفاهمنامه اطلاعاتی میان سازمان اطلاعات پاکستان (آی.اس.آی) و ریاست امنیت ملی افغانستان بود که خشم نهادهای امنیتی افغانستان را برانگیخت.
نمونه بعدی نیز اشرف‌غنی در یک اقدام اشتباه، نامه‌یی در ماه مارچ سال جاری میلادی به رهبران پاکستان ارسال کرد و در آن از آن‌ها خواست که رهبران طالبان ساکن این کشور را دستگیر کنند.
در ۲ جون، افغانستان و پاکستان سفرای یکدیگر را بر سر یک موضوع مشترک فراخواندند که این مسئله بیشتر همانند برخی اقدامات حامد کرزی رییس‌جمهور سابق افغانستان بود. کرزی با سیاست‌های ضد پاکستانی‌اش خود را به عنوان حامی واقعی تمامیت ارضی افغانستان معرفی کرد که بسیاری از کارشناسان براین باورند که وی از این طریق خود را در موقعیتی قرار داد که بتواند دوباره در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کند.
بنابراین گفت‌وگوها در منطقه مری در پاکستان در زمان حساسی برای اشرف‌غنی انجام شد. اگرچه تعداد کمی از جزئیات گفت‌وگوها اطلاع دارند با این حال جزئیات منتشر شده نشان از اهمیت این موضوع دارد.
تبادل نظر در مورد راه‌ها و وسیله‌های برقراری صلح و ثبات با غروب آفتاب پس از افطار آغاز شد و تا وعده سحر ادامه پیدا کرد. مقامات پاکستانی برخلاف نشست برگزار شده در شهر ارومچی چین در ماه می، اصرار می‌ورزند که حضور طالبان در گفت‌وگوهای مری با میانجیگری اسلام‌آباد بوده است. این در حالی است که سخنگوی طالبان افغانستان این نشست‌ها را غیرمجاز اعلام کرده بود.
نشست دیگری در قطر نیز برگزار شده بود اما طالبان مدعی شدند در این نشست هیچ نماینده‌ای از سوی دولت کابل حضور نداشته است.
طالبان تاکنون هرگونه نشست مستقیم با دولت کابل را به دلیل اینکه حکومت افغانستان را دست‌نشانده غرب می‌داند را رد می‌کند و این گروه اعلام کرده که آن‌ها تنها با آمریکا مذاکره می‌کند. در گفت‌وگوهای دولت و طالبان افغانستان در منطقه مری در پاکستان، «حکمت خلیل کرزی» معاون وزیر امور خارجه افغانستان نیز حضور داشت.
دیپلمات‌های امریکایی و چینی نیز در گفت‌وگوهای منطقه مری شرکت کردند که نشان از اجماع بین‌المللی برای حل مسأله جنگ افغانستان از طریق سیاسی و دیپلماتیک است. چین از مسأله گسترش نفوذ مسلمانان «اویغور» در ایالت سین‌کیانگ هراس دارد.
مقامات پاکستانی و افغان اعلام کردند که نشست‌های بیشتری پس از ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود. این گفت‌وگوها می‌تواند به ناکامی‌های بیشتر طالبان افغانستان بیفزاید به ویژه زمانی که در این روند پیشرفت‌هایی نیز حاصل شود، احتمال ایجاد یک جبهه جدید در این گروه افزایش می‌یابد و اتحاد میان رهبران عالی‌رتبه طالبان افغانستان در هاله‌یی از ابهام قرار می‌گیرد.
یکی از مقامات غربی در کابل اظهار داشت که هیأت شرکت‌کننده در نشست مری به نماینده‌گی از طالبان افغانستان، با سازمان اطلاعات پاکستان (آی.اس.آی) در ارتباط بوده‌اند. این بدین معناست که مذاکره‌کننده‌گان طالبان به نماینده‌گی از این گروه نبوده بلکه برده‌های جنرال‌های پاکستانی بوده‌اند.
اگرچه منطقه‌ مری در پاکستان دارای آب‌وهوای خنک است اما جنگ داخلی افغانستان در تابستان داغ خواهد شد.

اشتراک گذاري با دوستان :