جلسۀ سری مجلس با وزرای دفاع، امور داخله و رییس‌ امنیت ملی

۱۳ میزان ۱۳۹۲

رییس‌جمهور کرزی فرمان داده است که نیروهای امنیتی کشور در جریان روند انتخابات “بی‌طرفانه” عمل کنند. نماینده‌گان پارلمان نیز از نهادهای امنیتی خواستند تا برای تامین امنیت انتخابات آماده‌گی کامل داشته باشند.
وزیران دفاع، داخله و رییس عمومی امنیت ملی افغانستان روز شنبه در جلسه عمومی مجلس نماینده‎‌گان حضور یافته بودند. هدف از فراخواندن این مقام ها توضیحات آنان در مورد افزایش ناامنی در کشور بود.
نماینده‌گان در مورد تامین امنیت انتخابات و توان نظامی نیروهای امنیتی برای گرفتن مسوولیت امنیتی پس از خروج نیروهای ناتو، سوال هایی را مطرح کردند؛ اما پاسخگویی به سوالات نماینده‌گان به دلیل سری شدن جلسه، دور از چشم رسانه ها ماند.
با این همه، نماینده‌گان پارلمان افغانستان نسبت به اوضاع امنیتی ابراز نگرانی کردند. بیشتر نماینده‌گان بر تشکیل پولیس محلی در ولسوالی‌هایی که از ناامنی و حضور طالبان رنج می برند، تاکید نمودند.
پروین نورستانی نماینده ولایت نورستان گفت تا زمانی که ولسوالی های سرحدی نورستان امن نشود، حتا شمال افغانستان نیز امن نخواهد شد: «نا امن بودن ولسوالی های نورستان نشان دهنده این است که ولایات سمت شمال نا امن ساخته می شوند. مثالش این است که یکی از ولسوالی های بدخشان سقوط کرد؛ زیرا طالبان از این طریق به ولایت بدخشان رفتند».
نگرانی ها در مورد افزایش ناامنی زمانی بالا گرفت که طالبان ولسوالی “کران و منجان” در ولایت بدخشان را مدت کوتاهی از تسلط حکومت خارج کردند. هرچند این ولسوالی حالا دوباره در کنترول دولت در آمده، اما نماینده‌گان می گویند وزارت داخله باید با استقرار پولیس محلی، جلو گسترش فعالیت طالبان را بگیرد.
زلمی مجددی، نماینده ولایت بدخشان گفت وقتی نیروهای امنیتی ساحه ای را از کنترول طالبان خارج می کنند، جنگجویان این گروه در منطقه دیگری تجمع می کنند و پس از چند روز بار دیگر دست به عملیات می زنند. مجددی گفت: «در ولسوالی تگاب کشم همین حالا ۶۰ نفر طالب در آن جا است. شما باید ساحه مانور طالبان را محدود بسازید و اگر پولیس محلی نداشته باشیم قرا و قصبات در اختیار آن ها است».
نماینده‌گان ولایت هرات نیز از افزایش نا امنی ها شکایت کردند. آن ها گفتند که نظر به نفوس این ولایت، تشکیل پولیس کم است.
غلام فاروق مجروح، یک تن از نماینده‌گان هرات گفت: «پولیس محلی در ولسوالی‌های دوردست هرات می تواند تاثیر گذار باشد؛ اما مشروط بر این که سلاح به دست کی می افتد. مردم باید با این سلاح ها آزار و اذیت نشوند و در تامین امنیت تاثیرگذار باشد».
این در حالی است که رییس جمهور کرزی طی فرمانی سیزده ماده ای روز جمعه (۱۲ میزان / ۴ اکتوبر) از ارگان های امنیتی خواست تا امنیت انتخابات را به صورت بی طرفانه تامین کنند و “از هرگونه تبعیض و تعصب نژادی، قومی، جنسیتی، سمتی، زبانی و مذهبی اجتناب بورزند”. در این فرمان همچنان از نیروهای امنیتی خواسته شده است تا از ورود افراد مسلح غیر مسئول به مراکز انتخاباتی جلوگیری کنند.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان روز پانزدهم ماه حمل ۱۳۹۳ در این کشور برگزار گردد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.