جلغوزۀ افغانستان به نام پاکستان به فروش می‎‏رسد

گزارشگر:چهار شنبه 23 حوت 1396 ۲۲ حوت ۱۳۹۶

mandegar-3مسوولان اتاق تجارت و صنایع کشور از وضعیت بد سرمایه‌گذاری در افغانستان ابراز نگرانی کرده می‌گویند که جلغوزه افغانستان به نام پاکستان به کشورهای خارجی صادر می‌شود.
خان جان الکوزی سرپرست اتاق تجارت و صنایع، روز سه‌شنبه (۲۲ حوت) در مراسم گشایش اتحادیه جلغوزه افغانستان گفت که جلغوزه افغانستان به پاکستان بسته بندی شده و پس از آن به نام پاکستان، به کشورهای دیگر صادر می‌شود.
آقای الکوزی گفت:» ما توان داریم که سالانه ۲۵ تا ۳۰ هزار تن جلغوزه را به خارج از کشور صادر کنیم، اما متاسفانه جلغوزه افغانستان صد در صد به پاکستان می‌رود و در آنجا بسته بندی شده و به نام پاکستان به کشورهای آسیایی و عربی صادر می‌شود».
آقای الکوزی بیان داشت که اکنون آنان با ایجاد اتحادیه جلغوزه تلاش می‌کنند تا جلو صادرات جلغوزه به پاکستان را گرفته و آن را در داخل کشور، بسته بندی نموده و سپس به کشورهای خارجی به نام افغانستان صادر کنند.
وی از حکومت خواست تا در زمینه تولید و نگهداری درختان جلغوزه با سرمایه گذاران داخلی همکاری نماید. آقای الکوزی تاکید کرد که در سال گذشته افغانستان در حدود یک میلیون و ۱۷ هزار تن میوه صادرات داشته که از این میان هجده هزار تن آن میوه خشک بوده است.
وی با اشاره به همکاری و حمایت رهبران حکومت وحدت ملی از سرمایه گذاران داخلی گفت، متاسفانه برخی‌ها در کابینه حکومت در زمینه حمایت از سرمایه گذاران داخلی غفلت می‌کنند. وی از حکومت خواست تا قبل از رسیدن فصل میوه مشکلات ترانزیتی موجود با پاکستان را حل نماید، زیر این مشکلات در سال جاری ضررهای زیادی به سرمایه گذاران وارد کرده است.
همزمان با این، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی بر حمایت از سکتور خصوصی تاکید کرده می‌گوید که حکومت تلاش می‌کند تا ابتکارات سرمایه گذاران داخلی به موفقیت برسد.
وی با اشاره به مشکلات موجود در زمینه قطع جنگلات گفت که حکومت هنوزهم نتوانسته مانع قطع جنگلات شود.
وی از بزرگان و متنفذین افغانستان خواست تا در زمینه قطع جنگلات و ترویج فرهنگ نهال شانی با حکومت همکاری کنند.
رییس اجرایی تاکید کرد که افغانستان تولیداتی زیاد داشته اما زمینه سازی در بخش نیازمندی‌ها آن ایجاد نشده و از این رو تولیدات افغانستان به نام کشورهای دیگر صادر می‌شود.
وی ایجاد اتحادیه جلغوزه را نیز گامی مثبت دانسته گفت که بسته بندی جلغوزه در افغانستان تاثیرات مثبت روی زندگی مردم روستاهای افغانستان خواهد گذشت.
براساس معلومات اتاق تجارت و صنایع کشور، جلغوزه که یکی از اقلام مهم صادرات کشور می‌باشد، سالانه در حدود ۳۳ هزار متریک تن جلغوزه به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دالر در کشور تولید می‌گردد که از این جمله حدود ۱۰۰۰ تن از طریق افغانستان و متباقی توسط پاکستان به کشورهای مختلف صادر می‌گردد.
افغانستان طی ۱۰ ماه گذشته، مقدار ۱۰۱۰ تن جلغوزه به ارزش ۹ میلیون دالر به کشورهای مختلف صادر نموده که در این میان کشور چین از متقاضیان عمده این محصول می‌باشد.
ساحات جنگلی جلغوره حدود ۴۳ هزار هکتار را احتوا می‌کند که این ساحات عمدتا در ولایت‌های خوست، پکتیا، پکتیکا و لغمان واقع شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.