جمعیت اسلامی: تا شش ماه کار حکومت پایان می‌یـابـد

گزارشگر:شنبه 25 قوس 1396 ۲۴ قوس ۱۳۹۶

سخنگوی جمعیت اسلامی افغانستان می‎گوید که شش ماه تا پایان کار حکومت باقی است.
عبدالشکور واقف حکیمی، سخنگوی جمعیت اسلامی در مراسم حمایت جنبش گذار از ائتلاف نجات افغانستان در کابل گفت: حکومت وحدت ملی در mandegar-3اصل، یک حکومت موقت است زیرا بر اساس موافقتنامه حکومت وحدت ملی، موظف است تا وظایف محوله در این توافقنامه را عملی نماید. به گفته آقای واقف، این وظایف شامل وظایف شکلی و ماهوی است.
واقف حکیمی افزود: حکومت وحدت ملی وظیفه دارد تا برای تعدیل قانون اساسی و تعدیل نظام سیاسی، لویه جرگه قانون اساسی را تشکیل دهد و از طریق تصویب نمایندگان لویه جرگه، نظام صدارتی را به جای نظام ریاستی، حاکم بسازد.
سخنگوی جمعیت اسلامی افزود: حکومت بر اساس توافقنامه کابل، باید قدرت را ۵۰ درصدی میان دو تیم رقیب امتخاباتی تقسیم می کرد و لذا هرنوع دستکاری در این مسئله و سایر مواد توافقی، مشروعیت حکومت را کاملا خدشه دار می‌سازد.
عبدالشکور واقف افزود: مطابق ماده صریح قانون اساسی، عمر حکومت وحدت ملی تا بیشتر از شش ماه دیگر تمام می‌شود چرا که در قانون اساسی صراحتاً ذکر شده که پایان دوره کاری رییس جمهور، اول جوزای سال پنجم بعد از انتخابات است. و تا اول جوزای سال ۹۷ عمر این حکومت قانوناً تمام می‌شود.
فضل احمد معنوی رییس اسبق کمیسیون انتخابات در این محل گفت: اشرف غنی از دین به عنوان یک ابزار استفاده می‌کند و دین را هم نمی‌فهمد و تعدادی دین فروش هم فقط او را توجیه می‌کنند.
آقای معنوی گفت: از هر گروه و جریان سیاسی و شخصیت ملی که این حکومت را زیرفشار قرار بدهد تا حکومت را از خودسری و انحراف، منصرف بسازد حمایت می کند؛ چرا که به گفته وی، اگر همین ممانعت ها نباشد بدتر از آن چیزی اتفاق خواهد افتاد که فعلا شاهد آن هستیم.
آقای معنوی با اشاره به اینکه خداوند در قرآن عظیم الشان، فرعون را بعنوان نماد طغیان و سرکشی و استبداد معرفی کرده، افزود: «اگر فرعون های زمان ما «عون» می داشتند، فرعون های زمان موسی فراموش می شد؛ خداوند قوم او را ملامت می کند که از مستکبری بنام فرعون اطاعت می کردند. وقتی رهبر، مانند فرعون باشد و قوم هم، پس سنت الهی بر این قرار می گیرد که ما انتقام می گیریم و لذا کل شان را غرق می کنیم». معنوی افزود که در هر زمان اگر رهبر مانند فرعون باشد، باید مردم وارد عمل شوند و همراهی با ظالم، خودش ظلم است.
به گفته آقای معنوی، اگر خداناخواسته فرصت برای زعامت آنها در دور دوم هم فراهم شود خواهید دید که چگونه شاهد مصائب بزرگی در کشور خواهیم بود که حتی تصورش را هم کرده نمی توانیم.
به باور آقای معنوی، حکومت هرگز انتخابات را برگزار نخواهد کرد به این دلیل که این حکومت از طریق انتخابات به قدرت نرسیده و هرگز هم به حکومت نخواهد رسید؛ چرا که نه حزب دارد، نه جذابیت دارد و نه هم کارکرد قابل دفاع دارد؛ و به حدی عوامفریب است که یک پروژه را ده بار افتتاح می کند. و باری هم غنی ادعا کرده بود که ظرف یک سال، برق افغانستان را به خارج صادر می کنیم در حالیکه اکنون حتی برق کابل را هم نمی توانند تأمین کنند.
فضل احمد معنوی خاطرنشان کرد: جامعه بین‌المللی به دنبال برگزاری انتخابات است؛ اما خواسته ما این است که اگر قرار باشد انتخابات آینده هم مانند انتخابات قبلی باشد بهتر است که اصلا برگزار نشود! به گفته وی، حکومت حتی در سطح قریه های کوچک نیز به دنبال نفوذ و کنترل صندوق‌ها به نفع خود است.
وی با نقل خاطره‌ای از یکی از مقامات اروپایی که در وصف انتخابات گذشته، گفته بود: « یک کابوس وحشتناک است» ؛ خطاب به حکومت گفت که این حکومت بسیار بی شرم است که اصلا به روی خود هم نمی آورد.
معنوی افزود: اعضای کمیسیون انتخابات استقلال ندارند و تا آن حد وابسته اند که منتظر هستند رئیس شان را اشرف غنی برای شان معرفی کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: شخصیت‌های کلان و بزرگ سیاسی، آنانی نیستند که پول زیاد و قدرت زیاد دارند بلکه آنهایی هستند که در دفاع از حق مردم، در برابر این حکومت می ایستند.
آقای معنوی در پایان سخنانش با اشاره به قدرت جوانان گفت: حکومت در پی استمرار کار خود است اما ما به قدرت جوانان باور داریم که این اجازه را به این حکومت نخواهند داد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.