جمعیت و حکومت دربارۀ استاد عطا مذاکره کردند

گزارشگر:چهارشنبه 13 جدی 1396 ۱۲ جدی ۱۳۹۶

نخستین نشست حزب جمعیت اسلامی با ارگ در مورد عطامحمد نور به پایان رسید.
صلاح‌الدین ربانی، محی‌الدین مهدی، ستار مراد و واقف حکیمی به نماینده‌گی از حزب جمعیت و حنیف اتمر، معصوم ستانکزی و سلام رحیمی به mandegar-3نماینده‌گی از حکومت در این مذاکره حضور داشتند.
یک منبع که نمی‌خواهد نامش فاش شود می‌گوید که این مذاکرات روی تعیین نماینده‌گان جمعیت بر کرسی‌های «دو وزارت، دو سفارت، یک ولایت و یک فرماندهی پولیس» بوده است.
منبع می‌افزاید که در نشست امروز صرفاً خواست‌های حزب جمعیت اسلامی به گوش ارگ رسانده شده و دو طرف در نشست‌های بعدی بیشتر گفت‌وگو خواهند کرد.
به گفتۀ منبع، شب گذشته صلاح‌الدین ربانی با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت نشستی داشته و در بارۀ این مذاکرات رأی‌زنی کرده‌اند و رییس اجرایی نیز بر حل مسالمت‌آمیز این جنجال‌ها پافشاری کرده است.
این در حالی است که عطامحمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت روز سه شنبه برای چندمین بار می‌گوید که حکومت برنامۀ ناامن‌سازی بلخ را روی دست دارد. او اما این بار از بریزوبپاش‌هایی در کابل سخن می‌زند و می‌گوید، نهادهای امنیت ملی و شورای امنیت ملی «افراد ولگرد» را در مهمان‌خانه‌های دولتی جمع کرده و به آن‌ها سلاح توزیع می‌کنند تا در برابر بلخ شورش کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • Nawid Parsa

    هسته مرکزی مذاکرات جمعیت در مشوره با متحدین آن – ارگ در مرحله فعلی تطبیق اصل اجرای صلاحیت ۵۰/۵۰ و مشارکت در باره صلاحیت های مندرجه برای رئیس حکومت وحدت ملی در ماده ۶۴ قانون اساسی باید باشد .

    در باره میکانیسم تحقق اجرای صلاحیت ۵۰/۵۰ مذاکره صورت گیرد به شمول سایر مواد توافقنامه .

    ایجاد یک کمیته مشترک متشکل از شش نفر بنام ” کمیته مشارکت سیاسی ” که متشکل از دو تیم انتخاباتی برای اجرای صلاحیت ماده ۶۴ باشد یک میکانیسم بوده می تواند که قبل از امضای فرمان توافق باید برای صدور فرمان حاصل گردد.

    پ.ن : امضای توافق در حضور نماینده یوناما منحیث ضمیمه شماره اول توافقنامه سیاسی صورت گیرد.