جنبش ملی: غنی ما را نوکر خود فکر نکند

گزارشگر:دو شنبه 30 اسد 1396 ۲۹ اسد ۱۳۹۶

حزب جنبش اسلامی افغانستان با اشاره به این‎‌که هر تصمیم جنرال دوستم در افغانستان تحول‌آور است، می‌گوید که اشرف غنی نباید”ما را نوکر خود فکر کند”.
mandegar-3بشیر احمد ته‌ینج سخنگوی جنبش ملی که در همایش بزرگ مردم جوزجان در حمایت از ایتلاف ملی نجات افغانستان صحبت می‌کرد، گفت که این همایش سرآغاز پیروزی برنامه‌های ایتلاف ملی برای نجات مردم افغانستان می‌باشد؛ زیرا به گفته وی، حکومت به مسولیت‌های خود درست عملی نکرده و مردم در بخش‌های مختلف دچار مشکلات شده‌اند و رهبران ایتلاف پایه‌های اصلاحی این نظام را بنا خواهند گذاشت.
آقای ته‌ینج افزود: هر تصمیمی‌که جنرال دوستم گرفته است تحولاتی را در افغانستان رقم‌زده است.
او گفت: “من منحیث سخنگوی حزب جنبش پس از تشکیل ایتلاف نجات همواره با دو سوال مواجه شده‌ام. یکی این‌که دوستم کی می‌آید؟ دیگر این که آیا ایتلاف شما دوام خواهد کرد یا نه؟”.
ته‌ینج ادامه داد: “می‌خواهم بگویم که جنرال دوستم پادشاه‌ساز است و به این حکومت مشروعیت بخشید و هیچ مانعی در برابر او نیست که در میان مردم خود حضور پیدا نکند، بناً برخی ملاحظات کوچکی وجود دارد ولی در آینده‌های نزدیک شاهد حضور جنرال دوستم در میان مردمش خواهیم بود”.
او خطاب به رییس‌جمهور غنی گفت: “جناب رییس جمهور اگر اندکی دلسوزی به وطن و وفا به قولت داشته باشی، برو به ترکیه و از ایشان خواهش کن که جنرال صاحب به وجود شما نیاز داریم بیا باهم برای مقابله با دشمنان طرح و راهکار مشترک داشته باشیم”.
سخنگوی حزب جنبش در ادامه گفت: “نیکی که جنرال دوستم به اشرف غنی کرده ۷ پشت گذشته اش هم نکرده و ۷ پشت آینده اش هم نمی تواند؛ اگر جنرال نبود اشرف غنی رییس جمهور نبود. تمام این افتخار از یک تصمیم جنرال به تو اشرف غنی نصیب شده است”.
آقای ته‌ینج بیان داشت:”سوال دومی که من به آن مواجهم این است که آیا ایتلاف نجات دوام می آورد؟ می‌خواهم بگویم که این ایتلاف تصادفی به میان نیامده است. امروز طالبان، القاعده و داعش هدف‌شان از بین بردن جنرال دوستم، محقق و صلاح الدین است بنا بر این ما دشمن مشترک داریم؛ امروز پلان‌های خصمانه در شمال کشور وجود دارد و اتحاد ما باعث ثبات در شمال کشور می شود”.
او اضافه کرد: ما در ایتلاف نجات می توانیم در انتخابات آینده به اتفاق هم بیشترین وکلای شورای ملی و شوراهای ولسوالی را داشته باشیم تا در لویه جرگه تغییر قانون اساسی اکثریت را تشکیل دهیم و ما سرنوشت قانون اساسی کشور را تعیین خواهیم کرد.
به گفته وی، قانون اساسی کمبودی هابی دارد؛ “زحمت را ما می کشیم ولی کسی به عنوان رییس جمهور ۳۶۰ درجه تغییر موضع می‌دهد و ما را منحیث نوکر فکر می کند؛ ما می‌خواهیم در قانون اساسی جدید این مشکل را در قانون اساسی حل کنیم”.
او خاطر نشان کرد که مردم افغانستان تحول مثبتی را در کشور نمی بینند. افتتاح نمایشی چند تا پروژه که تحول مثبت نیست؛ مردم افغانستان در میرزااولنگ و دیگر نقاط کشور قتل عام می شوند؛ معنای این همه ناکارآمدی‌ها در چیست؟ بناً حکومت باید به برنامه‌های که ایتلاف نجات پیشنهاد می کند توجه جدی کند.
این درحالی است که قراربود جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری در همایشی که به حمایت از ایتلاف نجات حدود یک ماه قبل در بلخ برگزار شد، اشتراک می کرد؛ اما گفته می‌شود که هواپیمای حامل آقای دوستم در میدان هوایی بلخ اجازه نشست دریافت نکرده و دوباره به ترکیه برگشته است.
سران ایتلاف نجات پیش از این نیروهای بین‌المللی در افغانستان خواسته‌اند که در قضایای داخلی افغانستان مداخله نکنند، زیرا به گفتۀ آنان، این ایتلاف قصد براندازی نظام را ندارند و خواستار اصلاح نظام و پایان دادن به انحصارگرایی قدرت در ارگ هستند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.