جنجال حکومت و نهادهای مدنی بر سر یک عضو کمیتۀ گزینش

سه شنبه 17 قوس 1394/

mandegar-3مسوولان در اداره امور می‌گویند که آغاز به کار کمیته گزینش بر بنیاد اعتراضات نهادهای رسانه‌یی، نهادهای انتخاباتی و جامعه مدنی به تاخیر افتاده است، ادعایی‌که از سوی فعالین جامعه مدنی رد شد.
مقامات در اداره امور ریاست جمهوری می‌گویند که این اداره آماده‌گی کامل را به خاطر آغاز به کار کمیته گزینش روی دست دارد؛ اما اعتراضات گسترده نهادهای رسانه‌یی، نهادهای انتخاباتی و جامعه مدنی باعث تاخیر این کمیته شده است.
میاگل وثیق، رییس روابط سیاسی و اجتماعی اداره امور ریاست جمهوری امروز در نشست خبری گفت که این اداره انتظار دارد تا دو روز دیگر، اعتراضات این نهادهای خاتمه یافته و نمایندگان شان را برای عضویت این کمیته معرفی کنند.
اما نهادهای انتخاباتی انتقاد دارند که حکومت تلاش دارد تا روند آغاز کار کمیته گزینش را به درازا بکشانند.
اتهامات و اظهارات ضد و نقیض میان حکومت و فعالین جامعه مدنی و نهاد انتخاباتی بر سر آغاز به کار کمیته گزینش از چندی به این سو جریان دارد.
در همین حال؛ یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می گوید که حکومت عمدا به این اختلافات دامن زده و تلاش دارد تا آغاز کار این کمیته هر چه بیشتر به تاخیر بی افتد.
بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان انتقاد کرد که تاهنوز هیچ گونه پیشرفتی در راستای آوردن اصلاحات در نظام انتخاباتی صورت نگرفته است.
وی افزود: تا هنوز حکومت افغانستان و کمیسیون های انتخاباتی هیچ گونه آمادگی لازم را برای برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی ها روی دست نگرفته است.
به باور این نهادها؛ عدم اعلام تقویم انتخاباتی و بوجود نیامدن اصلاحات در روند انتخابات، باعث خواهد شد تا یک بار دیگر اعتماد مردم را در این خصوص از دست بدهیم.
بر بنیاد دستور رییس جمهور غنی؛ این کمیته باید ماه ‌ها پیش به کارش آغاز می‌کرد؛ اما تاکنون به دلایل مختلف، این روند با تاخیر مواجه شده است.
کمیته گزینش پس از آغاز به کارش، درخواست‌های افراد را برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی بررسی می‌کند و پس از پایان بررسی‌ها، ۲۱ تن را برای عضویت در کمیسیون انتخابات و ۱۵ تن دیگر را برای عضویت در کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی به رییس جمهور معرفی می‌کند و رییس جمهور از این میان، ۷ تن را به عنوان کمیشنر در کمیسیون مستقل انتخابات و ۵ تن دیگر را به حیث کمیشنر در کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی تعیین خواهد کرد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.