جنرال جان کمپبل: با خروج امریکا از افغانستان، ایران، روسیه و چین جایگزین می‎شود

یک شنبه 19 میزان 1394/

فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان با اشاره به اوضاع نامناسب امنیتی در افغانستان گفت اگر نیروهای امریکایی از افغانستان خارج شوند، ایران، روسیه و چین جایگزین آنها خواهند شد.
به گزارش شبکه خبری بریت بارت، جنرال جان کمپبل فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان با اشاره به اوضاع نامناسب امنیتی موجود در mnandegar-3افغانستان گفت: طالبان دور جدیدی از حملات خود را در نقاط شمالی این کشور متمرکز کرده است.
اشرف غنی پس از روی کارآمدن در افغانستان، در گام نخست تلاش کرد تا توجه پاکستان برای برقراری صلح و به پای میز کشاندن طالبان را جلب کند.
جنرال جان کمپبل در کمیته نیروهای مسلح کنگره امریکا گفته بود که باوجود امکان اختلال در مذاکرات صلح افغانستان اما در نهایت طالبان و دولت کابل مصالحه خواهند کرد.
وی افزود: تاخیر در آغاز مذاکرات صلح تا چند ماه دیگر ادامه خواهد یافت اما در نهایت بیشتر اعضای طالبان با دولت افغانستان مصالحه خواهند کرد.
وی برآورد کرد که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد طالبان افغانستان موافق برقراری صلح می‌باشند.
از زمان تجاوز امریکا و ناتو در افغانستان، طالبان و دیگر گروه‌های مسلح مخالف دولت جنگ خونینی را به پیش می‌برند که طی آن کشته و زخمی متعددی بر جای گذاشته است.
ماموریت جنگی نیروهای نظامی ناتو در سال ۲۰۱۴ میلادی پایان یافت و ماموریتی جدید موسوم به «حمایت قاطع» را برای آموزش، مشاوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی ملی افغانستان آغاز کردند.
جنرال کمپبل گفت: نیروهای امنیتی افغانستان قادر به حل چالش‌های بوجود آمده نیستند.
در آخرین و مهمترین حمله طالبان، شهر استراتژیک قندوز بدست طالبان سقوط کرد. نیروهای امنیتی افغانستان به تنهایی قادر به بازپس گیری آن نبودند.
نیروهای امریکایی با حمایت هوایی این نیروها را پشتیبانی می‌کردند اما در انجام ماموریت، با حمله هوایی به بیمارستان پزشکان بدون مرز موجب کشته‌ شدن چندین پزشک و غیرنظامی شدند.
اوباما در سال ۲۰۱۴ میلادی گفته بود که ماموریت نظامی امریکا در افغانستان در ژانویه ۲۰۱۶ میلادی پایان خواهد یافت و حضور ما تنها به سفارت‌خانه‌ای در کابل ختم خواهد شد.
اگرچه فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان اعلام کرد که تغییرات زیادی در افغانستان از زمان این اظهارات اوباما بوجود آمده است اما امریکا باید حضور نظامی خود در افغانستان را پس از سال ۲۰۱۶ میلادی حفظ کند.
وی تاکید کرد که اگر امریکا از افغانستان خارج شود، قدرت‌های دیگری مانند ایران، روسیه و چین خلاء امنیتی بوجود آمده را پر خواهند کرد.
امریکا ۶۰ میلیارد دالر از بودجه‌های مالیات‌دهندگان این کشور برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان از زمان تجاوز به این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی را هزینه کرده است.
حداقل ۲ هزار و ۲۱۵ نظامی امریکایی در افغانستان کشته و ۲۰ هزار و ۳۰ تن دیگر زخمی شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :