جنرال قدم‌شاه به سربازان ارتش : دیگر در حمله به دشمن محدودیت ندارید

/

سه شنبه ۲۶ جوزا ۱۳۹۴

 

رییس ستاد ارتش کشور اعلام کرده است که نظامیان ارتش از تمامی نیرو، تجهیزات و امکاناتی‌که در اختیار دارند می‌توانند علیه دشمن استفاده کنند.
جنرال قدم شاه شهیم، رییس ستاد ارتش گفت که نظامیان ارتش هیچ محدودیت در عملیات‌‌‌‌‌های زمینی و هوایی ندارند و تمامی محدودیت‌‌‌‌هایی‌که از قبل وجود داشت، لغو شده است.
آقای شهیم می‌گوید که تصمیم تازه شامل استفاده از آتش سلاح سنگین و عملیات شبانه نیز می‌شود.
mnandegar-3او که به ولایات شمال کشور سفر کرده در جمعی از نظامیان ارتش گفت: «دیگر شما محدودیت اتش توپچی (توپخانه) بالای دشمن ندارید؛ شما دیگر محدویت عملیات‌شبانه بالای اهداف مشخص دشمن ندارید، شما دیگر به خاطر فداکاری‌تان زندانی و مورد بازپرس قرار نمی‌گیرید.»
حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین کشور، محدودیت‌هایی در عملیات نظامی نیروهای امنیتی افغان و بین المللی مستقر در افغانسان وضع کرده بود و این محددویت‌ها پس از سال ۱۳۹۱ شدت بیشتر گرفت.
آقای کرزی، در سال ۱۳۹۱ رسماً فرمان داد که نیروهای امنیتی در عملیات علیه شورشیان در مناطق مسکونی از ناتو درخواست حمله هوایی نکنند.
او پس از اعتراض‌ها در مورد کشته‌‌شدن غیرنظامیان به ویژه کشته شده ده غیرنظامی در حمله هوایی ناتو در شرق کشور این تصمیم را گرفت.
کرزی همچنان گفته بود که نیروهای امنیتی نمی توانند از سلاح های سنگین در مناطق مسکونی استفاده کنند.
در سیزده سال گذشته، موضوع تشخیص‌دادن غیرنظامیان از شورشیان از بحث‌های جنجالی میان دولت افغانستان و نیروهای ناتو در افغانستان بوده است.
گفته می‌شود که شورشیان از مناطق مسکونی و با سپر قراردادن غیرنظامیان، به نیروهای امنیتی افغان و نیروهای بین‌المللی حمله می‌کنند.
نظامیان افغان بارها اعتراض کرده بودند که شکست‌دادن شورشیان با آتش سلاح سبک ممکن نیست و باید برای پیروزی در میدان‌های جنگ، از آتش توپخانه استفاده شود.
صلح با مخالفان مسلح؟
جنرال قدم شاه شهیم، به صراحت گفته که ارتش افغانستان در میدان جنگ با هیچ گروه شورشی، کوتاه نخواهد آمد و او همزمان اعلام کرده است که نظامیان با هیچ گروه شورشی نیز صلح نخواهند کرد.
او می‌گوید که دولت برای سرکوب مخالفان مسلح اراده قوی دارد.
محدودیت بر عملیات زمینی و هوایی ارتش در حالی برداشته می‌شود که ولایات شمال کشور از سه ماه بدین سو شاهد درگیری‌های سنگین میان طالبان و نیروهای امنیتی است.
در این مدت چند منطقه بارها میان نظامیان و شورشیان دست به دست شد.
به نظر می‌رسد که محدودیت بر عملیات‌های ارتش در حالی برداشته می‌‌شود که نگرانی از کشاندن جنگ از جنوب به شمال و شکل‌گیری گروه‌های افراطی مانند داعش در افغانستان نگرانی‌های عمده‌یی را ایجاد کرده است.
پیشتر، روزنامه نیویارک تایمز، گزارش داده بود که دولت وحدت ملی به رهبری محمد اشرف غنی، محدودیت بر عملیات‌های شبانه نظامیان افغان و نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور را برداشته است.
در این گزارش گفته شده بود که نظامیان افغان و ائتلاف برای از سرگیری عملیات هوای شبانه برنامه‌ریزی می‌کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.