جنگ تبلیغاتی، نبرد دیگر گروه طالبان

/

پخش ویدیوهای خانه‌های ویران شده در اثر بمباردمان هوایی نیروهای ائتلاف در روستاهای افغانستان یا جریان به دار آویختن مجرمان و خاینین از سوی طالبان در بین مردم، پرسشی را ایجاد می‌کند که آیا این شیوۀ تبلیغاتی آنان ابزار موفقی است؟
به گزارش صدای امریکا، ارتورو مونوز تحلیلگر ارشد گروه رند می‌گوید، یکی از موضوعات عمده‌یی که طالبان بیشتر بر آن توجه می‌کنند، تلفات غیرنظامیان در اثر حملات هوایی و زمینی نیروهای ائتلاف می‌باشد. او استدلال می‌کند که این روش ابزار خوب تبلیغاتی طالبان است، زیرا به باور وی در جنگ حقایق اهمیت ندارد، آنچه تاثیر گذار است برداشت اذهان عامه است.
نزدیک‌شدن سال ۲۰۱۴ که در آن اکثر نیروهای خارجی از افغانستان بیرون می‌شوند و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در همین سال، بازار جنگ اطلاعاتی و جلب پشتیبانی مردم را از طریق نشر خبرها گرمتر ساخته است.
این برهه برای حکومت افغانستان، نیروهای ناتو و طالبان اهمیت ویژه‌یی یافته است و طرفین با استفاده از وسایل اطلاعات جمعی و تکنالوجی جدید می‌خواهند که آنچه را اتفاق می‌افتد یا حتی واقع نمی‌شود، به گوش مردم برسانند.
نبرد تبلیغاتی
مرکز رسانه‌های کندهار یا کیمک که در سال ۲۰۱۰ برای مقابله با تبلیغات طالبان ایجاد شد، یکی از این وسایل است. این مرکز می‌کوشد تا به زودترین فرصت ممکن خبرها را به گوش مردم برساند تا از تبلیغات طالبان جلوگیری نموده باشد.
دو هفته پیش، زمانی‌که یک هلیکوپتر نیروهای ائتلاف در کندهار سقوط کرد، کیمک فوراً این خبر را نشر کرد و دلیل آنرا خرابی هوا اعلام نمود، اما طالبان نیز آرام ننشسته و در پی این رویداد در صفحات انترنتی خود نوشتند که یک هلیکوپتر ناتو را سقوط داده اند.
دگروال ریچارد مک نیتن یکی از مشاورین امریکایی که در ایجاد این مرکز حکومت افغانستان را کمک کرده است، دلیل نشر فوری گزارش‌ها را از طریق این مرکز، جلوگیری از شایعه‌پراگنی دشمن و امتیاز طلبی طالبان عنوان می‌کند.
جاوید فیصل، سخنگوی والی کندهار در مورد شیوه‌های تبلیغاتی طالبان می‌گوید که آن گروه در شایعه‌پراگنی و نشر پیام‌هایشان از طریق رسانه‌های اجتماعی بسیار موفق است و خبرها را زودتر از طریق انترنت و رسانه‌‌ها به مردم می‌رسانند.
حکومت افغانستان و طالبان، هر دو همراهان زیادی در شبکه‌های اجتماعی انترنتی چون تویتر و فیس بوک دارند که هدف عمدۀ شان رسانیدن خبر به رسانه‌ها و از آن طریق به مردم می‌باشد.
نقش شبکه‌های اجتماعی
تیمور شاه، خبرنگار روزنامه نیویارک تایمز در افغانستان می‌گوید که طالبان بسیار هوشیار هستند، زیرا به گفتۀ وی آن گروه با کاربرد تکنالوژی جدید چون شبکه‌های اجتماعی انترنتی، پیام‌های کوتاه تلیفونی و ایمیل، نخستین منبعی استند که به خبرنگاران در مورد یک رویداد معلومات می‌دهند.
موجودیت ۱۸ میلیون کاربر تلیفون‌های موبایل در افغانستان زمینۀ پخش سریع خبر را در بین مردم سهل می‌سازد. امری که به باور ریچارد مک نیتن، مشاور مرکز رسانه‌ها در کندهار اعتبار رسانه‌یی نیرو های ناتو را بیشتر می‌سازد.
مک نیتن می‌گوید که پس از دریافت پیام‌های طالبان، خبرنگاران برای تایید رویداد و دریافت جزئیات در مورد آن با ناتو تماس می‌گیرند که اینکار خبرهای ائتلاف را معتبرتر می‌سازد.
سیت جونز، عضو موسسه رند می‌گوید که از بعضی جهات مردم تبلیغات طالبان را باور می‌کنند، به گونۀ مثال اگر کدام مامور حکومتی فاسد باشد، طالبان فوراً وی را به مردم معرفی می‌کنند.
اما این تحلیلگر امریکایی می‌گوید که از جانب دیگر، زمانی‌که طالبان شمار تلفات سربازان ائتلاف را در یک رویداد بیشتر از آنچه است بازتاب می‌دهد، این کار تأثیر برعکس برجا می‌گذارد زیرا کم از کم مردم محل از حقایق آگاه می‌باشند.
در وسط این کارزار تبلیغاتی حکومت افغانستان می‌گوید که دستگاه‌های تبلیغاتی نداشته و رسانه‌های دولتی وظیفۀ اطلاع رسانی دارند و آنچه از آدرس یک مقام حکومتی بازتاب می‌یابد بر حقایق و شواهد استوار می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :