جنگ در قندوز حدود ۲ هزار خانواده را آواره کرد

/

شنبه ۱۲ ثور ۱۳۹۴

 

از یک هفته به این سو جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان در ولایت قندوز ادامه دارد. باشندگان ولسوالی‌ها و حومه‌های شهر به خاطر این جنگ آواره شده و به شهر قندوز پناه جسته اند.
در یک چهاردیواری بی‌سقف در شهر قندوز شماری از آوارگان جنگ‌های اخیر نشسته اند. خانمی که موهایش را با چادر سیاهی محکم پیچیده و از سر و mnandegar-3رویش خستگی می‌بارد خود را نازگل معرفی می‌کند. او همین که سر صحبت را باز می‌کند، از بیزاری از جنگ قصه می‌کند: «از گور تپه آواره شده ایم. گرسنه و بی خانمان هستیم. نه آب پیدا می شود و نه نان. وسایل خانه هم نداریم. دربدر و با مشکلات زیاد روبرو هستیم.»
کمپ و اردوگاه خاصی برای این آوارگان جنگی وجود ندارد. آن‌هایی که دوست و آشنا در شهر قندوز دارند، در خانه‌های آن‌ها زندگی می‌کنند، اما شماری دیگر مانند نازگل مجبورند بدون سقف شب و روز بگذرانند. همراه با خانواده نازگل، پنج خانواده دیگر نیزدر این سرای بی‌سقف به سر می برند. نازگل از جنگ می نالد و از طالبان به خاطر دامن زدن به آن ناخشنود است: «طالبان آمدند و جنگ را در دادند. ما از ترس خانه مان را رها کردیم و اینجا آمدیم. اطفال ما می ترسیدند و چیغ و فریاد می کردند. ناچار شدیم از روستای مان فرار کنیم.»
محمد امیر ۳۵ ساله نیز از منطقه گورتپه به شهر قندوز پناه آورده است. او خانه و زندگی اش را رها کرده تا حیات خود و خانواده اش را نجات بدهد، اما در عین حال نگران کشت و کار خود است: «از دست جنگ ها بیجا شده ایم. فصل کشت و کار است، مزارع گندم قریب است خشک شوند. از دولت می خواهیم هرچه زودتر منطقه ما را پاک سازی کند».
بسیاری از خانواده ها مانند نازگل و محمد امیر از دست جنگ آواره شده اند و حالا در وضعیت بد و نگران کننده‌یی به سر می برند.
مقام های محلی در قندوز تایید می کنند که جنگ های اخیر در این ولایت، تعداد زیادی از خانواده ها را بیجا ساخته است؛ اما آن ها در مورد ارائه کمک به بی‌جا شدگان چیزی نمی‌گویند.
محمد یوسف ایوبی، رییس شورای ولایتی قندوز می گوید که مسئولان تلاش به جلب کمک های دولت و نهادهای امدادرسان به بیجاشدگان دارند: «تعداد خانواده های بیجا شده حدود ۱۸۰۰ خانواده است که عمدتا از ولسوالی های امام صاحب، علی آباد و چهاردره و نیز منطقه گورتپه در حومه شهر قندوز می باشند. مردم بسیار نگران اند.»
اما عبدالسلام هاشم، رییس مهاجرت و عودت کنندگان ولایت قندوز شمار بیجاشده ها را ۲۰۰۰ خانواده عنوان کرده است.
حبیب الله محتشم، سرپرست ولسوالی قلعه زال می گوید که انتظاردارد تا هرچه زودتر به بیجا شدگان جنگ‌های اخیر کمک صورت بگیرد: «خواهش ما از مسئولین موسسات بین المللی این است که به بیجاشده ها کمک کنند تا مشکلات شان رفع شود. اینها واقعا مستحق حمایت اند و نیاز به کمک دارند.»
جنگ ادامه دارد
از شروع جنگ در قندوز یک هفته می‌گذرد. نیروهای تازه نفس که از کابل و مزار شریف به قندوز فرستاده شده بودند نیز به عملیات خود شروع کرده اند. مقام‌ها از پیشرفت نیروهای امنیتی علیه طالبان در ولسوالی امام صاحب و حومه‌های شهر قندوز خبر می‌دهند، اما هنوز درگیری پایان نیافته است.
این درگیری‌ها تلفات زیادی نیز به جا گذاشته است. مقام‌های ولایت قندوز روز پنج شنبه خبر دادند که از شروع این جنگ، دست کم ۱۶۵ شورشی و ۲۰ عضو نیروهای امنیتی کشته شده اند. هنوز گزارش دقیقی از شمار تلفات ملکی در دست نیست.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.