جوانان افغان در رقابت بین‌المللی محکمۀ تمثیلی شرکت می‌کنند

/

قرار است پنج جوان از افغانستان در مناظرۀ رقابت محاکمه‌های تمثیلی (جسپ) در بهار سال آینده به واشنگتن بروند. این جوانان در مناظره بین‌المللی قضایی که بین ۸۰ کشور جهان برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند.
در آخرین رقابتی که بین دانشجویان افغانستان برگزار شد، تیم دانشجویان حقوق دانشگاه هرات از بین تمام دانشگاه‌های افغانستان، موفق شدند که پس از رقابت چند مرحله‌یی با دانشگاه‌های بلخ، کابل، البیرونی و ننگرهار برای شرکت در رقابت بین‌المللی محاکمه تمثیلی واجد شرایط شناخته شوند.
فرشته عباسی، دانشجوی سال سوم حقوق در دانشگاه هرات و یکی از برنده‌گان این رقابت‌ها به دویچه وله گفت: «تقریبا هفت ماه می‌شود که ما روی این برنامه کار می‌کنیم. تیم ما حتا قبل از آن آماده‌گی می‌‌گرفت. قضاوت عادلانه و شفاف بود همگی دیدند و تیم ما برنده شد».
آخرین رقابت بین دانشجویان حقوق در تالار دادگاه عالی افغانستان در کابل برگزار شد. دانشجویان حقوق برای چهارمین بار در این رقابت‌ها شرکت می‌کنند و این نخستین‌بار است که دانشجویان حقوق از دانشگاه هرات به مرحله نهایی راه می‌یابند.
قرار است این دانشجویان منتخب به نماینده‌گی از افغانستان با دانشجویانی از ۵۰۰ دانشگاه جهان رقابت کنند. این محاکمه تمثیلی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و شرکت‌کننده‌گان باید به این زبان تسلط داشته باشند.
قاضی‌هایی که داوری این رقابت‌ها را به عهده دارند، همه خارجی هستند و دانشجویان در موارد مشخص قضایی آماده‌گی می‌گیرند.
امید به دستاوردهای بیشتر
دانشجویانی که برای رقابت قضایی به واشنگتن می‌روند، از تلاش برای درخشش بهتر در این رقابت سخن می‌گویند. خانم عباسی گفت: «ما کوشش می‌کنیم تا اندازه‌یی که توان داریم […] برای افغانستان یک نتیجه بیاوریم».
موسسه انکشافی بین‌المللی امریکا و سفارت این کشور در افغانستان در برگزاری رقابت‌های قضایی کمک می‌کنند.
جمشید یک تن از اشتراک کنندگان گفت: «بسیار زحمت کشیده‌ایم. در حدود چهار ماه می‌شود که زحمت می‌کشیم. ما آماده هستیم و بچه‌ها مطمین هستند».
وزارت تحصیلات عالی افغانستان از این برنامه استقبال کرد و برگزاری چنین رقابت‌هایی را برای ارتقای سطح دانش حقوقی و قضایی در بین دانشجویان افغانستان موثر خواند.
لطف الله حق پرست، نماینده وزارت تحصیلات عالی در سخنرانی خود گفت: «جای خیلی خرسندی است که در این رقابت جهانی زمینه‌ها مساعد می‌شود که جوانان ما هم جهت فراگیری علوم حقوق عازم آن کشور شوند و بتوانند قانون و حقوق را مطابق به دستورات جهانی عملی بسازند».
در سال‌های گذشته دانشجویان حقوق از دانشگاه‌های بلخ، کابل و البیرونی توانسته بودند در مناظره بین‌المللی شرکت کنند.

اشتراک گذاري با دوستان :