حامد کرزی در روز جهانی مهاجرت: مشکلات موقتی است، کشور را ترک نکنید

سه شنبه 24 قوس 1394/

از روز جهانی مهاجرت دیروز دوشنبه در کابل گرامی داشت به عمل آمد.
سیدحسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین و عودت کنندگان در کنفرانسی که به منظور تجلیل از روز جهانی مهاجرت برگزار شده بودً گفت: مهاجرت یک پدیده همزاد خانواده بشر است؛ اما چالش‌های خطرناکی با این پدیده همراه است.
وزیر امور مهاجرین گفت که در شش ماه اول سال، بدلیل اعتماد مردم به حکومت وحدت ملی بیشتر از ۳۰۰ هزار مهاجر به کشورعودت کرده بودند؛ اما mandegar-3در شش ماه دوم امسال به دلایل مختلف بیشتر از ۱۵۰ هزار در کشورهای اروپایی تقاضای پناهنده‌گی کرده است.
پدیده مهاجرت اخیرا در کشور به گونۀ بی‌سابقه افزایش یافته است و اکثریت قاطع مهاجران را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند. مهاجرت جوانان به مقصد کشورهای آسیایی و اروپایی، مقامات حکومت را نگران ساخته است.
حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور نیز جوانان را نیاز آینده کشور خواند و از آنان خواست که افغانستان را ترک نکنند زیرا با ترک وطن به سر منزل مقصودشان نمی‌رسند.
آقای کرزی با اشاره به این که افغانستان از جوانب مختلف زیر تبلیغ جنگ روانی قرار دارد تصریح کرد: «ما اگر اقدام کنیم؛ برای آبادی کشورمان، افغانستان خاک سرشار از ثروت و ذخایر طبیعی دارد و ما باید هوشیار باشیم و برای آبادی وطن دست بدست هم بدهیم».
آقای کرزی خطاب به جوانان گفت: « مشکلات امروز در کشور ما موقتی است و بدلیل این مشکلات نباید افغانستان را ترک کنید».
محمدمحقق، معاون دوم ریاست اجرایی کشور نیز پدیده مهاجرت را یک مساله اجتناب ناپذیر برای انسان‌ها عنوان کرد و گفت که جلوگیری از این پدیده غیرممکن است.
وی از جامعه جهانی خواست تا قوانین مهاجرت و کنوانسیون های مهاجرین را رعایت کرده و با مهاجرین افغان برخورد انسانی داشته باشند.
آقای محقق، مهاجرت‌های اخیر را در کشور یک بار تحمیلی خوانده و تصریح کرد که در حال حاضر، این وضعیت پیش آمده و مردم مجبور به ترک خانه و کشورشان هستند.
قابل ذکر است که از روز جهانی مهاجرت در حالی تجلیل می شود که افغانستان بیشترین مهاجر را در سطح جهان دارد.
نبود امنیت، بیکاری، افزایش فقر و نبود اعتماد مردم به حکومت، از جمله عوامل افزایش روز افزون مهاجرت مردم از کشور خوانده شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.