حامد کرزی: ملاعمر نامزد ریاست‌جمهوری شود

/

رییس‌جمهور کرزی انتقادهای تندش از ماموریت ناتو در افغانستان را یک بار دیگر تکرار کرده است. او گفته است که غرب در مبارزه با تروریسم، استراتژی مشخصی ندارد و با حکومت افغانستان بی‌احترامانه رفتار کرده است.
کرزی در مصاحبه‌یی با روزنامه آلمانی «زود دویچه» گفته است: «غرب برای از بین بردن مناطقی که تروریست‌ها آن جا پنهان می‎شوند، کاری نکرده است، اردوگاه‌های آموزشی آن‌ها را از بین نبرده است».
به گفته رییس جمهور افغانستان، مشکل اصلی پاکستان است که کاری در برابر آن انجام نشده است. کرزی در این مصاحبه که خلاصه آن در شماره روز سه شنبه روزنامه چاپ شده، پرسیده است: «(چنین مبارزه‌یی) چگونه می‌تواند منطقی باشد؟ چطور می‌توان این‌گونه به نتایجی دست یافت؟».
او همزمان از این انتقاد کرد که غرب با حکومت افغانستان بی‌احترامانه رفتار کرده است: «ما می‌خواهیم که این روابط کارآمدتر باشد. ما می‌خواهیم که با ما مانند متحد رفتار کنند و نه مانند یک شی».
کرزی در این مصاحبه به تکرار از طالبان دعوت کرد که سلاح‌های شان را به زمین بگذارند و در روند سیاسی سهم بگیرند. او گفت که ملاعمر، رهبر طالبان می‌تواند در سال ۲۰۱۴ نامزد ریاست‌جمهوری گردد و «به افغان‌ها این امکان را بدهد که برای او یا علیه او رای دهند».
رییس جمهور افغانستان اعلام کرد مقامات «تماس‌های پراکنده» با طالبان داشته اند.
او گفت قانون اساسی افغانستان برای همه افغان‌ها اعتبار دارد و «طالبان نیز باید از آن سود ببرد».
آقای کرزی با گشایش دفتر طالبان در قطر در صورت قطع هرگونه روابط این گروه با القاعده و دست کشیدن از تروریسم، موافقت کرده است.
۲۰۱۴ برای افغانستان یک نقطه عطف است. غرب نیروهای جنگی اش را از افغانستان بیرون می‌کشد و دوره کاری کرزی به پایان می‌رسد. او طبق قانون اساسی کشور دیگر اجازه ندارد برای دور بعدی انتخابات نامزد گردد.
اما گروه‌های مخالف حکومت در کابل می‌گویند که کرزی همچنان سعی خواهد کرد در مسند قدرت باقی بماند. او پیوسته این ادعاها را رد کرده و گفته است که پس از انتخابات «رییس جمهور سابق» خواهد بود که به تبعید نمی رود، بلکه می خواهد در کشورش بماند.
کرزی در چهارچوب تلاش ها برای صلح با طالبان، در آخر هفته مذاکراتی در قطر داشت. او به این منظور با امیر قطر در دوحه ملاقات کرده بود. رییس‌جمهور افغانستان در تلاش است تا شورشیان و شورای عالی صلح افغانستان با یک دیگر در دوحه مذاکره کنند. او مذاکرات صلح کشورهای خارجی با طالبان را رد می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.