حامد کرزی: کاغذپرانی در اداره‎های دولتی کاهش یابد

گزارشگر:16 دلو 1392 ۱۵ دلو ۱۳۹۲

mandegar-3کاغذ پرانی، فساد اداری و وقت‌کشی در ادارات دولتی، رییس‌جمهور کرزی را هم وادار ساخت تا بر استفاده از خدمات الکترونیکی و انترنتی در اداره‌های دولتی تاکید کند.
رییس جمهور کرزی روز سه شنبه در کابل به خبرنگاران گفت که جهت جلوگیری از ضیاع وقت در اجرای کارها در وزارت خانه‌ها و سایر ادارات دولتی، نیاز است تا این ادارات از خدمات الکترونیکی و انترنتی بهره‌مند شوند.
وی که در محفل آغاز خدمات تکنالوژی جی اس ام و تری‌جی شرکت مخابراتی افغان تیلی کام صحبت می‌کرد همچنان بر تسریع کارها در ارگان‌های دولتی تاکید ورزید.
او گفت: «بخش بسیار مهم این تکنالوژی که در دنیا به آن اِی گورنرز یا الکترونیکس گورنرز می‌گویند، این است که کاغذپرانی در ادارت حکومتی کاهش یابد و سرعت در انجام کارها افزایش بیابد، به‌جای اینکه نشسته و با دست بنویسیم و بعداً کاپی کنیم و سپس آن‌را به دست پوسته رسان ارسال کنیم و تا آنکه در ازدحام ترافیکی به هدف برسد زمانی زیادی می‌گذرد، اِی کورنرز یک ساحه مهم است که باید این تکنالوژی در حکومت افغانستان رایج شود و انکشاف بیاید. »
این در حالی است که هم اکنون شماری زیادی از مردم در افغانستان از کاغذ پرانی‌ها در اداره‎های دولتی شکایت دارند.
آنان می‌گویند که به‌خاطر حل مشکل شان در ادارات دولتی روزها و حتی هفته‌ها را انتظار می‌کشند.
در عین حال، امیرزی سنگین وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌گوید که آنها تلاش دارند تا خدمات الکترونیکی و انترنتی را در سراسر کشور گسترش بدهند.
وی می‌گوید که با آغاز خدمات تکنالوژی جی اس ام و ۳جی شرکت مخابراتی افغان تیلی کام نرخ انترنت و مکالمات تلفنی هم در کشور کاهش می یابد:
« امروز این سیستم در کابل افتتاح می‌شود و در همین هفته در ۱۰ ولایت دیگر هم خدمات این تکنالوجی شروع می‌شود و پلان ما این است که در شش ماه آینده این خدمات به تمام ولایات افغانستان برسد، پیشبینی ما این است که در دو سال دیگر این شرکت از عایدات خود صد میلیون دالر دیگر هم سرمایه‌گذاری کند تا این خدمات را به تمام مردم افغانستان برساند.»
شرکت مخابراتی افغان تیلی کام در سال ۱۳۸۴ به فعالیت آغاز کرده است.
علاوه بر این شرکت دولتی، چهار شرکت مخابراتی خصوصی دیگر نیز در کشور فعالیت می‌کنند، اما مردم هنوزهم بخاطر بلند بودن نرخ و بی کیفیتی مکالمات و انترنت این شبکه‌ها شکایت دارند.
در عین حال مردم می‌گویند که با وجود نصب سیستم‌های پیشرفته الکترونیکی در برخی از ادارات دولتی هنوز هم کارها در این ادارات همانند گذشته اجرا می‌شوند که این کار زمینه فساد اداری و رشوه ستانی را تقویت می‌بخشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.