حذف وابسته‌گان «ملاعمر» از هرم قدرت طالبان

سه شنبه 3 قوس 1394/

پاکستان تودی به نقل از یکی از وزرای سابق طالبان نوشت: اعضای کنونی کمیسیون نظامی طالبان که از وابستگان «ملاعمر» هستند، به زودی از مقام خود خلع می‌شوند.
پاکستان تودی نوشته است کهیعقوب فرزند «ملاعمر» و عبدالمنان برادر وی که در دوره رهبری «ملا اختر منصور» و بعد از اعلام بیعت و حمایت از او در mandegar-3روزهای آغازین رهبریش، به عضویت کمیسیون نظامی طالبان در آمده بودند قرار است به زودی از مقام خود خلع می‌شوند.
بنابر این گزارش، زمزمه‌های استعفای یعقوب و عبدالمنان از عضویت در این کمیسیون در اعتراض به بروز درگیری‌های درون گروهی طالبان و حمله به برخی اعضای جناح مخالف «ملا اختر منصور»، به گوش می‌رسد.
پس از اعلام مرگ ملا عمر، اختلاف در درون گروه طالبان سبب شد تا برخی از فرماندهان مخالف رهبر جدید این گروه، «ملا محمد رسول» را به عنوان رهبر طالبان ناراضی انتخاب کنند.
بر اساس این گزارش، گروه جدید طالبان ناراضی خود را «شورای عالی امارت اسلامی افغانستان» نامیدند و «ملا منصور دادالله» و «شیر محمد منصور» را به عنوان معاونان رهبر جدید انتخاب کردند.
در حالی طالبان افغانستان تلاش می‌کند اتحاد خود را حفظ کند که گزارش‌های مختلفی از بروز اختلافات داخلی و چند دسته‌گی در این گروه به دلایل مختلفی مانند ظهور داعش و گفت‌وگوهای صلح حکایت دارد.
دور نخست مذاکرات صلح کابل و طالبان در ماه سرطان به میزبانی اسلام‌آباد و با حضور نماینده‌گانی از دولت‌های امریکا و چین برگزار شد.
دور دوم مذاکرات نیز که قرار بود در اسلام‌آباد برگزار شود، با انتشار خبر غافل‌گیرانه مرگ ملاعمر متوقف شد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.