حزب جمهوری خواهان افغانستان: مسوولان کمیسیون‌های انتخاباتی فاقد اعتبار اند

گزارشگر:سه شنبه 20 دلو 1394 ۱۹ دلو ۱۳۹۴

mandegar-3حزب جمهوری خواهان افغانستان می‌گوید که اظهارات نورستانی مبنی بر قانونی بودن کار اعضای کنونی کمیسیون‌ها و اعلام تقویم انتخاباتی از سوی وی، پذیرفتنی نیست و حکومت باید هر چه زودتر اصلاحات انتخاباتی را نهایی و عملی کند.
عادله بهرام رییس حزب جمهوری خواهان افغانستان روز دوشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت: «مسوولین کمیسیون انتخاباتی جفای بزرگی در برابر امانت مردم در انتخابات گذشته مرتکب شده‌اند و دیگر مورد اعتماد نیستند؛ بنابراین ما از حکومت می‌خواهیم که اصلاحات انتخاباتی را هر چه زودتر و به موقع نهایی سازد».
با آن‌که حکومت می‌گوید: در نظام انتخاباتی مطابق تفاهمنامۀ سیاسی تشکیل حکومت وحدت ملی اصلاحات به میان آورد، ولی احمد یوسف نورستانی رییس کمیسیون پس از رد فرامین تعدیل قوانین انتخاباتی از سوی مجلس گفته است، اقدامات حکومت در راستای برکناری اعضای کمیسیون غیر قانونی است.
نورستانی ضمن اعلام تاریخ انتخابات پارلمانی در ۲۴ ماه میزان ۱۳۹۵، تاکید ورزید: این کمیسیون تمامی آمادگی های لازم را روی دست گرفته است.
در همین حال، اسدالله صالحی عضو بورد رهبری حزب جمهوری خواهان خاطر نشان کرد: « دیگر نباید با سرنوشت مردم بازی سیاسی صورت گیرد و حکومت باید مطابق اصول و پیشنهادات کمیسیون اصلاح نظام انتخاباتی، اصلاحات اساسی را در نظام انتخاباتی به میان بیاورد».
صالحی افزود: حزبش خواستار اعاده حقوق احزاب سیاسی در روند انتخابات است و حکومت باید در برگزاری انتخابات سالم، آزاد، عادلانه، شفاف و عاری از هرگونه جعل و فریب کاری مسوولیت خویش را با صداقت و تعهد انجام دهد.
خانم بهرام رییس حزب جمهوری خواهان در مورد روند صلح نیز گفت: « ما می خواهیم مذاکرات صلح با شفافیت و با در نظرداشت دیدگاه احزاب سیاسی، جامعه مدنی و مردم باشد؛ نه اینکه معامله نمایند».
او موقف حزب‌اش را در رابطه به اظهارات انوارالحق احدی رییس جبهه افغانستان نوین مبنی بر انتخابات زودهنگام چنین اعلام کرد: « برگزاری انتخابات زودهنگام از خواست های شخصی افراد و گروه های است که در پی تضعیف نظام اند و تضعیف نظام به سود هیچ فرد کشور نیست».
به گفته رییس این حزب، افغانستان آزمایشگاه نیست که هر گروهی بر مبنای سلیقه شخصی خود با سرنوشت مردم بازی کند.
اعضای بورد رهبری این حزب بر تقویت نظام کنونی کشور نیز تاکید کردند.
حزب جمهوری خواهان افغانستان در سال ۱۳۷۸ به رهبری صبغت‌الله سنجر تأسیس شد.
آقای سنجر چند سال پیش در یک حادثه مشکوک در کابل ترور شد. موتر حامل وی با یک اتوبوس نظامی تصادف کرد و سنجر و دختر خردسالش در جا کشته شدند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.