حفر خـندق در سـرحدِ پاکستان و افغانستان

23 سنبله 1393/

پاکستان در مناطق سرحدی میان افغانستان و پاکستان خندقی را حفر می‌کند که گفته می‌شود برای جلوگیری از ورود تروریستان است. همزمان با این به قول مقامات شمار مرزبانان پاکستانی نیز در این مناطق افزایش یافته است.
پاکستان در مناطق سرحدی ایالت بلوچستان با افغانستان کار حفر خندقی را به طول ۴۸۰ کیلومتر آغاز کرده که به گفته مقامات این کشور هدف از ایجاد آن تأمین امنیت مرزها و جلوگیری از ورودmnandegar-3 دوباره شورشیانی است که در نتیجه عملیات نظامی اردوی این کشور در وزیرستان به افغانستان فرار کرده اند.
در منطقه سرحدی قلعه یوسف میان افغانستان و پاکستان قسمتی از این خندق که حفر شده ۲٫۵ متر عمق و سه متر عرض دارد. اداره امور داخلی ایالت بلوچستان گفته است که در حفر این خندق ملیشه‌های گروه فرنتیرکور، سیف الله قلعه سکاوتس، ملیشه‌های نوشکی، تفتان رایفلز، مکران سکاوتس و جوانان نیمه ملیشه البندین رایفل سهم دارند.
به گفته منظور احمد سخنگوی شبه نظامیان فرنیترکور حفر این خندق ۲۶۰ میلیون کلدار پاکستانی هزینه بر می‌دارد و به تاریخ ۳۰ اکتوبر تکمیل خواهد شد.
وی در شهر کویته در مصاحبه‌یی به دویچه وله گفت: «حفر این خندق ما را در جلوگیری از مداخله و قاچاق مرزی کمک می‌کند. ما بر ورود مهاجران غیرقانونی نظارت می‌کنیم. در مناطقی که پاکستان با ایران مرز دارد نیز این خندق حفر می‌شود و برای این کار ماشین‌های بزرگ و صدها تن از ملیشه‌های سرحدی سهم دارند».
داکتر حسن رضوی، کارشناس امور دفاعی از پاکستان به این باور است که برای رسیده‌گی به شکایت‌ها در مورد مداخلات سرحدی به همکاری های دوجانبه نیاز می‌باشد. به گفته وی علاوه بر پاکستان در این قسمت همکاری و نقش افغانستان هم مهم است.
وی افزود: «کنترول سرحدی با همکاری دوجانبه ممکن است. اگر در این زمینه اقدامات لازمه دوجانبه روی دست گرفته شود، در وضعیت بهبود به میان می‌آید. اما این که سرحد میان پاکستان و افغانستان بسیار طولانی است و هنوز رفت و آمد هم از آن ادامه دارد کسی آن را کنترل نمی‌تواند. اما به نظر من اگر هردو کشور همکاری‌های مشترک را آغاز کنند وضعیت سرحد بهتر می‌شود».
جنرال طلعت مسعود، یک کارشناس پاکستانی دیگر در امور دفاعی هم کنترول مرزی را برای رشد امنیت ملی مهم خواند و گفت: «هر کس خواسته باشد به آسانی می‌تواند از افغانستان به پاکستان بیاید؛ به این خاطر مشکلات پاکستان بیشتر می شود و برای پاکستان گران تمام می شود که این وضعیت را تحت کنترول درآورد. به این منظور برای جلوگیری از بی قانونی و خلاص شدن از آن برای پاکستان ضروری است که سرحداتش را کنترول کند».
سرحد میان افغانستان و پاکستان بسیار طولانی است و بیشتر در مناطق کوهستانی موقعیت دارد. هردو کشور یکدگیر را به عبور مرزی شورشیان از خاک جانب مقابل متهم می کنند. تلاش کردیم تا در این مورد نظر مقامات دولتی افغانستان را داشته باشیم، اما آنان تاکنون در مورد حفر این خندق به صورت رسمی اظهار نظری نکرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :