حقوق بشر با تمجید از مظاهره کننده‌گان: در دام عناصر و جریانات افراطی قرار نگیرید

/

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشر فیلم توهین‌آمیز به پیامبر بزرگ اسلام را محکوم کرد و از واکنش عقلانی مردم افغانستان در برابر این عمل تمجید نمود. اعتراضات علیه توهین به پیامبر اسلام در کشورهای عربی تلفات و خسارات هنگفتی بر جا گذاشته است.
در اعلامیه‌یی‌که روز گذشته از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر به نشر رسید، آمده است: «کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن تقبیح این اقدام موهن توسط عناصر افراطی غربی و تاکید بر حق واکنش و اعتراض مسالمت‌آمیز مردم، از مردم شریف افغانستان می‌خواهد تا در دام عناصر و جریانات افراطی قرار نگرفته و از هر نوع مظاهره و اقدامات خشونت‌آمیز و مغایر با معیارهای دینی جدا پرهیز نمایند».
تظاهرات مسالمت آمیز در کابل
در همین حال، صبح روز یکشنبه کابل شاهد دو تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه نشر این فلم بود. بیشتر مظاهره‌کنندگان که دانشجویان دانشگاه کابل بودند، خواستار مجازات عاملان نشر فلم توهین‌آمیز به پیامبر اسلام شدند. مرتضی، یک تن از
دانشجویان گفت که با این تظاهرات می‌خواهند پیام‌شان را برای ایالات متحده امریکا برسانند: «هدف تظاهرات ما اعتراض در برابر کسانی که است به پیامبر ما توهین کرده است. تظاهرات ما صلح‌آمیز است. ما نمی‌خواهیم به کسی ضرر برسد. فقط می‌خواهیم کسی که این توهین را کرده به جزای اعمالش برسد».
شماری از تظاهر کننده‌گان شعار می‌دادند که باید به حاکمیت دموکراسی در افغانستان پایان داده شود و به جای آن «امارت اسلامی» حکم فرما گردد!. اما برخی دیگر با این دیدگاه مخالف بودند. عبدالفتاح، یک تن از تظاهر کننده ها گفت: «ما طرفدار امارت اسلامی به آن گونه‌یی که طالبان می‌خواستند، اعمال کنند نیستیم. طالبان می‌خواست ارزش‌های اسلامی را به شکل مخرب نشان دهد».
تظاهرات روبروی دانشگاه کابل آغاز و در همان جا به طور مسالمت‌آمیز به پایان رسید؛ اما دانشجویان معترض مانع رفتن استادان و دانشجویان به صنف‌های درسی شدند. این کار، سبب اعتراض شماری از دانشجویان شد.
در قطعنامه‌یی از که از سوی تظاهرکننده‌گان نشر شد، آمده است که حکومت افغانستان باید به روابط دیپلوماتیک خود با ایالات متحده امریکا پایان دهد.
قطعنامه از حکومت خواسته است تا در برابر توهین به باورهای مسلمانان سکوت نکند. این در حالی است که رییس‌جمهور کرزی نشر این فلم را محکوم کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :