حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان: حکـومت بایـد جلـو تهـدید رسـانه‌ها را بگیـرد

۲۵ سرطان ۱۳۹۸

نی حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که وضعیت رسانه‌ها با گذشت هر روز شکننده‌تر می‌شود و حکومت باید جلو تهدید رسانه‌ها را بگیرد تا شاهد بسته شدن رسانه‌ها نباشیم.
نگرانی نی در حالی مطرح می‌شود که در یک هفتۀ اخیر، یک کارمند رسانه‌یی کشته، یک رادیو محلی بسته و دو خبرنگار به دلیل تهدید‌های طالبان استعفا داده‌اند.
mandegarعبدالمجیب خلوتگر، رییس اجرایی نی می‌گوید که وضعیت موجود، نگرانی جامعۀ رسانه‌یی را افزایش داده است، نی از حکومت می‌خواهد تأمین امنیت رسانه‌ها و خبرنگاران را در اولویت کار‌های خویش قرار دهد.
آقای خلوتگر افزود که پس از تهدید اخیر طالبان، شاهد کشته شدن دو کارمند رسانه و بسته شدن یک رادیو بودیم و این نگرانی ما را نسبت به مصونیت رسانه‌ها و خبرنگاران افزایش داده است.
رییس اجرایی نی ابراز داشت که وضعیت رسانه‌ها با گذشت هر روز شکننده‌تر می‌شود و حکومت باید جلو تهدید رسانه‌ها را بگیرد تا شاهد بسته شدن رسانه‌ها نباشیم.
او علاوه کرد، در وضعیت کنونی که تهدید جدی متوجه رسانه‌ها است، این نگرانی نیز به وجود می‌آید که هر کس و یا گروهی می‌تواند در مقابل رسانه‌ها دست به خشونت زده و آخر روز، عملش را به گروه طالبان نسبت دهد.
خلوتگر خاطرنشان ساخت: «ما یک بار دیگر تاکید می‌کنیم، حکومت افغانستان مکلف است تامین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها را در اولویت کار‌هایش قرار دهد، تا باشد به نیاز‌های مبرم کنونی پاسخ داده شود، در غیر آن پاسخ‌گوی هر نوع عواقب بد این مهم، حکومت خواهد بود».
هرچند در شش ماه نخست سال روان میلادی، خشونت‌ها در برابر خبرنگاران نسبت به شش ماه سال گذشته میلادی کاهش یافته بود، اما تهدیدی که از سوی طالبان در تاریخ سوم سرطان صورت گرفت، وضعیت را تغییر داده است.
در حملۀ مهاجمان به یکی از نهاد‌های وزارت دفاع در ناحیه‌ی شانزدهم کابل نیز یک کارمند تلویزیون شمشاد شهید و هفت کارمند دیگر آن زخم برداشتند. عبدالرووف ایمل‌زی از افراد امنیتی تلویزیون خصوصی شمشاد در جریان درگیری مهاجمان انتحاری با نیروهای امنیتی مورد هدف قرار گرفته و به شهادت رسید.
در همین حال، نادرشاه صاحب‌زاده گردانندۀ برنامه‌های ادبی و اجتماعی رادیویی محلی «گردیز غږ» شام روز جمعه(۲۱ سرطان) ناپدید گردید و نیروهای امنیتی هشت صبح روز شنبه(۲۲ سرطان) در حالی جسد نادرشاه را در منطقه‌ی باغ پیر شهر گردیز پیدا کردند، که به گونه‌ی بی‌رحمانه‌ به قتل رسیده بود. با کشته‌شدن صاحب‌زاده، این هفتمین قربانی رسانه‌های افغانستان در سال روان میلادی است.
قابل یادآوری است که تهدیدها از سوی گروه طالبان، سبب شده که دو کارمند یک رادیوی محلی در ولایت ارزگان از کار خبرنگاری استعفا بدهند و رادیو سما در ولایت غزنی نیز پس از تهدید‌هایی که گفته می‌شود از سوی طالبان دریافت کرده، مجبور به توقف نشراتش گردیده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.