حمله بر مقام ولایت کندهار کار «آشپز والی» بود

گزارشگر:شنبه 27 جوزا 1396 ۲۶ جوزا ۱۳۹۶

mandegar-3ریاست عمومی امنیت ملی پس از شش ماه نتایج تحقیقات درباره حمله به مهمانخانه مقام ولایت قندهار که در آن ۶ دیپلومات امارات متحده و ۷ شهروند افغان کشته شدند را اعلام کرد.
معصوم استانکزی رییس امنیت ملی روز پنجشنبه (۲۵ جوزا) گفت، پس از حمله تروریستی بر مهمانخانه مقام ولایت قندهار، یک کمیسیون مشترک تحقیقاتی متشکل از نهاد های امنیتی و کشفی داخلی و نهاد های تحقیقاتی بین المللی که نهاد تحقیقاتی امارات متحده عربی هم شامل آن بود٬ شروع به کار نمودند.
آقای استانکزی بیان داشت که این کمیسیون در دو بخش کار خود را تنظیم نمودند که بخش اول آن در محل حادثه بالای نوعیت انفجار و نوعیت مواد به کار رفته، و بخش دوم آن در مورد تعقیب و ردیابی عاملین و مظنونین قضیه بود.
وی اظهار داشت، در بخش اول یعنی بررسی ها از محل حادثه و نوعیت مواد انفجاری، تحقیقات این کمیسیون نشان داد که مواد انفجاریه ترکیبی از نوع ( RDX و TNT ) تثبیت و از راه دور منفجر گردیده بود.
گفته می شود که این مواد ، مواد استاندارد نظامی می باشد که نوع (TNT) جهت اجرای امور تخریبی و پر کاری اکثر مهمات از آن استفاده می شود و نوع (RDX) عموما در پر کاری کپسول های انفجاری جابجا می گردد.
رییس امنیت ملی گفت، در این مدت یک تعداد افراد در رابطه به حمله مذکور توقیف شدند که به دو کتگوری تقسیم شده بودند: آنعده افرادیکه مظنون به همکاری با حمله کننده بودند و آنانیکه متهم به غفلت وظیفوی بودند.
استانکزی بیان داشت، بعد از چندین ماه تحقیقات همه جانبه، کمیسیون به این نتیجه دست یافت که مجری مستقیم حمله مذکور سید محبوب آغا، آشپز مقام ولایت در همکاری با گروه طالبان، می‌‎باشد. سید محبوب آغا روابط نزدیک با طالبان تامین نموده بود.
وی تاکید کرد که محبوب آغا در اعترافات خود بیان نموده که غرض طراحی این حمله سه بار به منطقه چمن کشور پاکستان سفر نموده و با سه تن افراد ملاقات نموده بود که در ملاقات اخیر، هدایت اجرای حمله بالای مهمانخانه ولایت کندهار برای سید محبوب آغا داده شد.
ستانکزی افزود:” نامبرده اعتراف نموده که دو تن افراد شورای کویته طالبان و یک فرد که فقط به نام مستعار خود را معرفی می نمود صحبت می نمود به او وعده نمودند که برایش مبلغ سی هزار دالر امریکایی پرداخت خواهند کرد و یک منزل در پاکستان برایش خریداری خواهند کرد تا رهبری ولایت و مهمانان امارات متحده عربی را در محوطه مقام ولایت کندهار مورد حمله قرار دهد. این دو تن افراد طالبان ضمن پول، مواد انفجاری ترکیبی نوع ( TNT و RDX ) را در اختیار او نیز قرار دادند تا سید محبوب آغا در محل مورد نظر شان جابجا نماید.
رییس امنیت ملی گفت، بعد از جابجایی مواد انفجاری و رسیدن دیپلوماتان عربی به محل، سید محبوب آغا به فرد ارتباطی طالبان اطمینان میدهد و سپس مواد انفجاری از راه دور انفجار داده می شود. اطلاعات تخنیکی ریاست عمومی امنیت ملی نشان می دهد که دقایق بعد از وقوع حادثه٬ طالبان به یکدیگر از کامیابی حمله تبریکی گفته اند.
آقای استانکزی خاطر نشان ساخت که کمیسیون مشترک تحقیقاتی، از طریق اعترافات متهمین، اطلاعات موثق انسانی و تخنیکی، در یافت که سه تن طراحان اصلی این حمله تروریستی در کشور پاکستان بودند و غرض ادامه تحقیقات، دولت جمهوری اسلامی افغانستان و دولت امارات متحده عربی، با ارائه اسناد و مدارک اثباتیه در مورد بود و باش و فعالیت افراد مذکور، مشترکاً از دولت جمهوری اسلامی پاکستان رسماً تقاضا نموده اند تا در قسمت ردیابی، دستگیری و سپردن افراد مذکور به جانب افغانستان اقدامات لازم نمایند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.