حملۀ انتحاری بر مراسم جنازه‌یی در بغلان ۹ تن کـشته شـدند و ۱۸ تـن زخـم بـرداشتند

11 قوس 1393/

mnandegar-3یک حمله‌کننده انتحاری در یک مراسم تشییع جنازه در ولایت بغلان، نه نفر را کشت. این امر بیانگر یک ناامنی در سطح ملی در زمانی است که نیروهای ناتو در همین ماه پس از ۱۳ سال، ماموریت جنگی شان را پایان می‌دهند.
جنرال امین الله امرخیل قوماندان پولیس بغلان به فرانسپرس گفته است که:« امروز صبح یک انتحاری با بمب، درحالی که پیاده بود، مواد انفجاری‌اش را در بین مردمی انفجار داد که در مراسم تشعیع جنازه‌یی در ولسوالی برکه شرکت کرده بودند».
وی افزوده است: «گزارش‌های اولیه نشان می‌دهند که نه نفر به شمول دو پولیس کشته شده و حدود ۱۸ نفر دیگر زخمی گردیده اند».
امرخیل گفته است که این مراسم تشعیع جنازه متعلق به یکی از سران قومی بوده است. بغلان ولایتی است که در وسط بزرگراه بین کابل و مزارشریف قرار دارد و درسال های اخیر از خرابترین وضع امنیتی متضرر شده است. تاج محمد تقوا، ولسوال برکه شمار کشته‌شده‌گان را تایید کرده است.
او گفته است که: «هدف احتمالاً شماری از مقامات عالیرتبه پولیس و اعضای شورای ولایتی بوده اند که در این مراسم شرکت کرده بودند».
این انفجار به دنبال یک سلسله حملات در کابل صورت می‌گیرد که نگرانی ها را از شدت گیری خشونت ها در آستانه کاهش حضور نظامی بین المللی زیر فرماندهی ایالات متحده امریکا دامن زده است.
ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان سر از ۳۱ دسمبر از یک ماموریت جنگی به نقش حمایتی مبدل می گردد که شمار سربازان نیز از اوجش در سال ۲۰۱۰ میلادی که ۱۳۰ هزار نفر بود، به ۱۲۵۰۰ نفر کاهش می یابد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.