حملۀ گروهی ناکام طالبان بر یک پایگاه خارجی در قندهار

گزارشگر:1 دلو 1392 ۳۰ جدی ۱۳۹۲

mandegar-3یک گروه نه نفری طالبان روز دوشنبه بر پایگاه نیروهای امریکایی در ولایت قندهار حمله کردند و یک سرباز ناتو را به قتل رساندند. مقام‌‎ها خبر دادند که همۀ مهاجمان نیز در این حادثه کشته شدند.
در این حمله در ولسوالی ژیری ولایت قندهار ابتدا یک مهاجم مواد انفجاری خود را در بیرون پایگاه نیروهای خارجی انفجار داد و سپس هشت مهاجم دیگر که یونیفورم نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت (آیساف) را پوشیده بودند، تلاش کردند وارد این پایگاه شوند.
نیروهای ایتلاف بین‌المللی در ماه دسمبر امسال به عملیات جنگی خود در افغانستان پایان می‌دهند و ارقام جدید نشان می‌دهند که حالا ۵۷ هزار سرباز بین‌المللی در این کشور حضور دارند. در ماه جون سال گذشته این رقم ۱۰۰ هزار تن بود.
دفتر مطبوعاتی والی قندهار در یک اعلامیۀ خبری گفت: «در ابتدا یک مهاجم انتحاری موتر مملو از مواد منفجر خود را در دیوار شمالی پایگاه منفجر کرد و هشت مهاجم دیگر پیش از این که وارد ساختمان شوند، توسط شلیک از پای درآمدند».
به گفتۀ دفتر مطبوعاتی ولایت قندهار، در این حمله به سربازان افغان و افراد ملکی آسیب نرسیده است. دفتر والی قندهار افزوده است که مهاجمان یونیفورم سربازان آیساف را به تن داشتند و با سلاح‌های سبک مجهز بودند.
یک سخنگوی نیروهای آیساف تایید کرد که یک سرباز آن‌ها در این حمله کشته شده است، اما براساس پالیسی آیساف، هویت سرباز کشته شده را فاش نساخت. سخنگوی آیساف افزود: «چندین فرد بودند. همه مهاجمان دشمن کشته شدند. این یک حمله پیچیده به شمول موتر بمبگذاری شده، واسکت‌های انتحاری و شلیک سلاح‌های سبک بود».
گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است. یک سخنگوی طالبان گفت که افراد این گروه در «حمله گروهی هماهنگ شده» از بخش دفاعی این پایگاه رخنه کردند.
نیروهای ناتو بعد از حدود یک دهه جنگ با طالبان، در پایان سال جاری افغانستان را ترک می‌کنند، اما توافقنامه امنیتی هنوز امضا نشده است که به حضور شمار محدود سربازان امریکایی بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان اجازه بدهد.
قندهار پایگاه معنوی طالبان است و یکی از ناامن ترین ولایت‌های افغانستان در ۱۳ سال گذشته بوده است.
این در حالی است که گروه طالبان روز جمعه در حمله بر یک رستورانت در کابل ۲۱ تن به شمول ۱۳ فرد خارجی را کشتند. در میان کشته شده‌گان خارجی این حادثه سه فرد امریکایی، دو فرد بریتانیایی، دو شهروند کانادایی، رییس هیأت صندوق بین‌المللی پول و مالک لبنانی رستورانت شامل بودند.
حکومت افغانستان روز یک شنبه گفت که استخبارات خارجی در عقب این حمله قرار داشته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.