حکمتیار در برابر معترضان قرار گرفت: تلاش برای عزل و نصب یک‌جانبه منجر به جنگ خونین می‌شود

گزارشگر:شنبه 20 جوزا 1396 ۱۹ جوزا ۱۳۹۶

وضعیت در شهر کابل عادی نیست. معترضانی‌که خواهان اصلاحات در حکومت هستند، خیمه‌های بیشتری برپا کرده‌اند و حکومت به برچیدن این خیمه‌ها هشدار داده است. حکمتیار اما تاکید کرده که تغییر در حکومت تنها با انتخابات ممکن است.
mandegar-3در حالی‌که اختلافات سیاسی در کابل بیش از هر زمانی شدیدتر شده است و خیمه‌های معترضان با گذشت هر روز بیشتر می‌شود، محمد اشرف غنی رییس حکومت برای اشتراک در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای به قزاقستان رفته است.
سرگرانی مردم در نتیجه راه‌بندان‌های شهر کابل روز پنجشنبه نیز ادامه یافت. از یک سو حکومت راه‌های منتهی به ارگ را با گذاشتن کانتینرها مسدود کرده و از سوی دیگر با افزایش خیمه‌های اعتراضی، جاده‌های بیشتری مسدود شده و سرگردانی‌های مردم بیشتر شده است.
رحمت‌الله یک باشنده شهر کابل گفت: «مجبور شدیم که بسیاری جاده‌ها را پیاده برویم. راه‌های مرکز شهر مسدود است و باید پیاده برویم. مردم پیاده می‌رفتند چون کوچه‌ها و جاده‌ها از طرف حکومت و کسانی که اعتراض دارند، مسدود شده بود.»
حکومت:‌ خیمه‌ها را جمع کنید!
در حالی که معترضان کوشش می‌کنند خیمه‌های بیشتری برپا کنند و به این ترتیب فشار بیشتری بر حکومت وارد نمایند، ریاست جمهوری شام روز چهارشنبه ابلاغیه‌ای صادر کرد و از معترضان خواست تا این خیمه‌ها را جمع کنند و خواست‌های شان را مطرح نمایند.
ابلاغیه گفته است:‌«به آن عده هموطنان عزیز ما که به تحصن متوسل گردیده و در مسیرهای عام خیمه بر پا داشته اند اخبار می گردد که با رعایت حقوق شهروندی با هموطنان عزیز خویش و درک کامل از شرایط حساس امنیتی، وضع اقتصادی و ارج گذاری به ماه مبارک رمضان و اجرای مناسک دینی به تحصن خویش خاتمه بخشیده و مسیرهای متذکره را به روی عابرین و ترافیک باز نمایند تا زندگی مردم به روال عادی برگردد.»
ریاست جمهوری از معترضین خواسته است تا تقاضاهای شان را با حکومت شریک سازند. در ابلاغیه گفته شده که دادستانی مصروف بررسی قضیه شلیک بر تظاهرات کننده‌گان در روز جمعه گذشته است و معترضان نیز خواست‌های شان را با لوی سارنوالی شریک سازند، تا این قضیه به صورت دقیق بررسی شود. روز جمعه گذشته وقتی تظاهرات کنندگان می‌خواستند خود را به ارگ ریاست جمهوری برسانند، نیروهای امنیتی بر آن‌ها شلیک کردند که در نتیجه پنج یا شش تن کشته شدند و حدود ۲۰ تن دیگر زخم برداشتند.
حکومت همچنین هشدار داده است در صورتی که معترضان فعالیت شان را پایان ندهند، با آن‌ها برخورد قانونی خواهد شد:‌«در صورت ادامه وضعیت، دولت به منظور حمایت از حقوق شهروندان و تامین امنیت و مصونیت مردم و تجمع کنندگان، در مطابقت با قانون اجتماعات، اعتصابات و تظاهرات اقدامات قانونی می نماید.»
حکمتیار:‌ برای تضعیف نظام تلاش نکنید
از سوی دیگر، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی که به تازه‌گی به پروسه صلح پیوسته است، روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که تغییر نظام از طریق خشونت ممکن نیست: ‌«زمانی خواهان تغییر شوند که بدیلی برای این نظام باشد و این نظام باید برای همه قابل قبول باشد. بدیل یک جانبه نه بلکه بدیلی که قابل قبول اکثریت ملت است.»
معترضانی که این روزها در جاده‌های کابل خیمه زده‌اند، خواستار محاکمه کسانی اند که امر شلیک مستقیم بر تظاهرات کنندگان را داده اند. خواست دیگر آن‌ها اصلاحات در حکومت است. هرچند این اصلاحات مشخص نیست، اما اخیراَ صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه و رئیس حزب جمعیت خواستار برکنار شدن مشاور شورای امنیت و وزیران امنیتی حکومت شده است.
اما حکمتیار تأکید کرد که بدیلی برای این حکومت وجود ندارد زیرا به گفته او طالبان و سایر گروه‌های شورشی از این وضعیت سود خواهند برد: «از دیگران نیز می‌خواهم که این را به عنوان یک واقعیت هرچند تلخ قبول کنند و مطالبه تغییر نداشته باشند و تلاش نکنند که این نظام تضعیف شود. تضعیف این نظام به نفع دولت و کشور نیست.»
حکمتیار با اشاره به تاریخ معاصر افغانستان گفت هرگونه تلاش یک جانبه برای عزل و نصب کردن مقامات حکومتی، منجر به جنگ‌های خونینی در افغانستان شده و نتیجه آن جز بربادی و بیچاره‌گی چیز دیگری نبوده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.