حکمتیار: معذرت‌ نمی‌خواهم

چهار شنبه 26 عقرب 1395/

mandegar-3گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان که اخیراَ با حکومت توافقنامه صلح امضا کرده، با فرستادن یک پیام صوتی به خبرگزاری فرانس پرس معذرت‌خواهی به خاطر اتهامات جنایت جنگی را آشکارا رد کرده است.
توافقنامه صلح میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی که در ماه سپتمبر امضا شد، نخستین توافقنامه صلح بعد از شروع شورشگری طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی می‌باشد. این توافقنامه زمینه برگشت گلبدین حکمتیار به صحنه سیاسی را بعد از حدود دو دهه زندگی در خفا مهیا می‌سازد.
این توافقنامه به حکمتیار که متهم به کشتار هزاران نفر در جنگ‌های کابل در میان‌سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ است، در رابطه به جرایم گذشته‌اش مصونیت قانونی می‌بخشد که انتقاد نهادهای حقوق بشری را برانگیخته است. اما حکمتیار این اتهام‌ها را رد می‌کند.
حکمتیار در این پیام صوتی گفته است: «آن‌هایی که مرتکب جرم شده و یا توسط محکمه باصلاحیت مجرم شناخته شده اند، باید معذرت بخواهند، نه آن‌هایی که جنگ بر سر شان تحمیل شده بود، کسانی که در برابر اشغالگران مقاومت کردند، و از خود و کشور دفاع کردند.»
حکمتیار، نخست وزیر اسبق افغانستان و یکی از بحث‌برانگیزترین چهره‌ها در تاریخ معاصر این کشور، این پیام صوتی را در پاسخ به سوال‌های خبرگزاری فرانس پرس فرستاده است که از طریق پسرش حبیب الرحمان به او ارسال شده بود.
هفته گذشته محمد کریم امین، مذاکره کننده ارشد حکمتیار این کلیپ صوتی را به فرانس پرس تحویل داده است.
این در حالی است که نمایندگان حزب اسلامی تلاش دارند چهره حکمتیار به عنوان یک «جنگ‌سالار قاتل» را در نزد عامه بازسازی کنند و امین کریم همه روزه با فعالان مدنی و حقوق زن در یک هوتل لوکس کابل ملاقات و گفت‌وگو می‌کند.
حزب اسلامی که زمانی هواداران‌اش به اسیدپاشی به روی زنان مشهور بودند، همچنین در تلاش است که چهره ضد زن خود را ترمیم کند. حکمتیار گفته است: «من هیچ گروه قابل ملاحظه زنان را نمی‌بینم که با توافقنامه صلح مخالفت کرده باشد.»
حکمتیار افزوده است: «اما اگر منظور شما چند زنی باشد که در پارک کوچکی در کابل در پیش کمره‌های رسانه‌ها حضور یافتند و چهار پنج تا شعار را با خود حمل می‌کردند، آیا این حتی ازرش تذکر را دارد؟»
اشاره حکمتیار به فعالان حقوق زن است که در ماه سپتمبر در کابل تظاهرات کردند. آن‌ها در پلاکات‌های خود حکمتیار را به شکلی نقاشی کرده بودند که از دهن‌اش خون جاری است و شعار می‌دادند که «ما جلاد کابل را نمی‌بخشیم».
حبیبه سرابی، تنها نماینده زن در مذاکرات حکومت با حکمتیار گفت: «در جریان گفتگو با هیئت حزب اسلامی از آن‌ها پرسیدم: اگر طرفدار حقوق زنان هستید، چرا هیچ خانمی عضو هیئت تان نیست؟ نماینده (حکمتیار) لبنخند زد و پاسخ داد: ما تعداد زیاد طرفداران زن داریم، اما این اتاق کوچک است.»
حکمتیار راجع به نیروهای امریکایی گفته است: «ایالات متحده امریکا با ۱۵۰ هزار سرباز خارجی و نزدیک به ۳۰۰ هزار نیروی افغان این جنگ را برده نتوانسته است. آن‌ها باید بدانند که این جنگ خونین دست‌آوردی ندارد.»
حکمتیار گفته است هر زمانی که حکومت افغانستان زمینه را مهیا سازد، به کابل بازگشت می‌کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.