حکومت افغانستان: بدون تأییدی امریکا، پاکستان ملا برادر را آزاد نمی‎کند

11 جدی 1392/

مقام‌های حکومت افغانستان گفته‌اند که ملا برادر هنوز هم تحت نظارت حکومت پاکستان است.
ایمل فیضی، سخنگوی رییس جمهور افغانستان روز دوشنبه به صدای امریکا گفت که در پاسخ به درخواست آزادی کامل ملابرادر، مقام‌های پاکستانی گفته اند که برای اینکار به تاییدی امریکا نیاز دارند.
آقای فیضی گفت: «ما موضوع رهایی ملابرادر را با مقام‌های پاکستانی مطرح ساختیم و پاسخ آنها این بود که ملابرادر در یک عملیات مشترک با امریکا توقیف شده و برای رهایی کامل او تایید امریکا حتمی می‌باشد.»mandegar-3
ملابرادر در سال ۲۰۱۰ در شهر کراچی پاکستان بازداشت شد. گزارش‌هایی وجود دارد که اداره اطلاعات امریکا، سی آی ای، در دستگیری این مقام پیشین طالبان نقش داشت.
مقام‌های امریکایی تا حال در باره رهایی ملابرادر واکنش نشان نداده اند، اما گفته اند که از برنامه صلح دولت افغانستان حمایت می کنند.
ماه گذشته هیأت شورای عالی صلح افغانستان به پاکستان رفت و گفته می‌شود که کارمندان دولت پاکستان صلاح الدین ربانی، رئیس این شورا، را برای ملاقات با ملابرادر به محل نامشخصی انتقال دادند.
در اوایل همین ماه امرالله صالح، رییس پیشین ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان در صفحۀ فیسبوک‌اش نوشت که آقای ربانی با پیکر بی‌حال و هوش ملابرادر دیدار کرد.
پاکستان گفته بود که ملا عبدالغنی برادر را در تلاشی برای بهبود روند صلح افغانستان رها می کند و ممکن او را به کشور سومی – عربستان سعودی یا ترکیه – بفرستد.
افغانستان همواره از حکومت پاکستان خواسته است تا با رهایی زندانی ها طالبان و کاربرد نفوذ استخبارات آن کشور بر طالبان، روند صلح را در افغانستان تسهیل بخشد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.