خانه‌ها در دامنۀ کوه‌های کابل رنگ‌آمیزی می‌شوند

۲۰ ثور ۱۳۹۶

شهرداری کابل اعلام کرده که به منظور به‌سازی مناطق شهری که خارج از پلان شهری ساخته شده‌اند و همچنین زیباسازی شهر کابل، رنگ کردن خانه‌های دامنۀ کوه‌های شهر کابل را از منطقۀ جوی شیر شروع کرده ‌است.
به گفتۀ مسوولان در شهرداری کابل، در مرحله اول به‌منظور زیبایی چهره شهر و تشویق شهروندان به رنگ کردن، نقاشی دو هزار خانه در دامنه‌های کوه‌های منطقۀ MANDEGARجوی شیر در ناحیه دوم شهر کابل را آغاز کرده ‌است.
این کار توسط اداره مستقل توسعه حوزۀ پایتخت با هماهنگی شهرداری کابل انجام می‌شود.
براساس اظهارات مسوولان در شهرداری کابل، این خانه‌ها با رنگ‌های روشن سفید، نارنجی، سرخ، زرد و آبی رنگ خواهد شد. مردم محل نیز در این کار سهم دارند.
شهرداری کابل معتقد است که رنگ‌ها از نظر روانی، تاثیرات مثبتی روی مردم خواهد داشت و باعث آرامش روحی، زیبایی طبیعت و تشویق شهروندان برای زیباسازی شهر می‌شود.
شهرداری کابل گفته که بعد از این ساکنان پایتخت شاهد رنگ کردن مناطق دیگر شهر کابل که در دامنه‌های کوه قرار دارد، خواهند بود.
ادارۀ مستقل توسعه حوزه پایتخت نیز اعلام کرده که این کار به منظور احساس مالکیت مردم و تجربه مناطق زیست متفاوت است.
این اداره گفته است که مردم در بهسازی این مناطق گام به گام با دولت همکار بوده و در رنگ‌مالی خانه‌ها و بهسازی محیط زیست خود همکاری خواهند کرد.
الهام عمرهوتکی، رییس عمومی اداره مستقل توسعه حوزه پایتخت گفته که خانه‌هایی که در مناطق خارج از برنامه شهری ساخته شده‌اند، شامل برنامه‌های توسعه‌یی نشده‌اند.
او گفته است که با اجرای برنامه بهسازی مناطق خارج از برنامه شهری تلاش می‌شود که تسهیلاتی همانند مکتب، مراکز صحی، ساخت راه پله برای رفت و آمد ساکنان مناطق دامنه‌های کوه‌ها ساخته و سایر امکانات زیست نیز فراهم می‌شود.
برنامۀ مشابه چند سال قبل توسط مردم شهری در مکزیک تجربه شد. ساکنان محلی دیوار خانه‌های‌شان را به یک بوم نقاشی بزرگ تبدیل کردند. رنگ‌های سبز و بنفش و قرمز روی دیوارهای خاک گرفته شهر، بزرگترین نقاشی دیواری مکزیک را شکل داد. هدف از اجرای این برنامه شکستن رکورد نبود، بلکه آشتی دادن مردمی بود که فقر و ناامنی آنان را از هم دور کرده بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.