خانواده‌های قربانیان پنجوایی: سرباز جانی امریکایی اعدام شود

/

خانواده‌های قربانیان حادثه قریه زنگاوات در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار خواهان اعدام آن سرباز امریکایی هستند که یک سال قبل ۱۷ تن از اعضای خانواده آن‌ها را به قتل رساند.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شوند که شش تن از بزرگان این خانواده‌ها به امریکا رسیده اند و قرار است در محاکمه سرباز متهم به قتل شرکت کنند.
سمیع الله، عضو یکی از خانواده‌های این قربانیان است که هفت تن از اعضای خانواده‌اش در آن حادثه قربانی شدند. او می‌گوید که یک سال از وقوع این قتل می‌گذرد و آن‌ها همچنان انتظار می‌کشند که حکومت امریکا سربازی را محکوم به اعدام کند که در جریان آن شب، غیر نظامیان افغان را به قتل رسانده است. او می‌افزاید که این فرد مستحق بخشیدن نیست، خوب می‌بود هرگاه او درهمین‌جا(افغانستان) محاکمه می‌شد.
سمیع الله می‌گوید: « تقریباً یک سال می‌شود که ما انتظار می‌کشیم، دولت افغانستان ناتوان است و تا حالا به مشکل ما رسیده‌گی نکرده است. در قدم اول باید این محاکمه در افغانستان برگزار می‌شد، چرا که این مردم در افغانستان شهید شده اند. به ما بسیار ظلم شده است، ما از وطن خود فراری شده‌ایم. ما می‌خواهیم که مجرم به سزای عملش برسد ، فردی که بسیار باعث آزار و اذیت ما شده است. ما از دست این ظالم فراری شده ایم و شب و روز خود را در مهاجرت می‌گذرانیم».
سمیع الله می‌گوید هیچ کس آن عضو خانواده‌اش را فراموش نمی‌کند که غرقه درخون بوده وناحق کشته شده باشد.
او ادامه می‌دهد: « از خانواده خودم، بی‌بی‌حاجی مادرم، نظرمحمد کاکایم، حاجی کاکا سیدال پسرمامای پدرم ودخترکاکایم را که توره نام داشت، همه را کشتند. این سرباز یک پسرم رفیع الله، دخترم زردانه و دختر کاکایم روزینه را زخمی کرد. این‌ها همه از خانواده من بودند که چهار نفر شهید و سه نفر زخمی شده اند».
حاجی عبدالباقی هم یکی دیگر از کسانی است که در حادثه یاد شده سه تن از اعضای خانواده اش کشته شده اند.
او هم خواهان محاکمه شفاف آن سرباز امریکایی است که متهم به این قتل دسته جمعی می‌باشد. او می‌گوید که اداره عدلی و قضایی ایالات متحده امریکا باید به آنها حقشان را بدهد. او علاوه می‌کند: « ما فقط حق خود را می‌خواهیم، هر چیزی که حقمان است همان را می‌خواهیم. ما می‌خواستیم که این فرد در افغانستان محاکمه شود، اما از قدرت ما خارج بود».
به قول وی تا کنون نیز در منطقه آنان مردم بی‌گناه به بهانه‌های مختلف به قتل می‌رسند. عبدالباقی اضافه می‌کند که آنها صدای‌شان را به همه مقامات رسانده اند اما هیچ کس به گفته‌های شان توجهی ننموده و در زمینه بررسی انجام نداده است.
بنا به گفته وی در منطقه آن‌ها نا امنی به اوج خود رسیده است و لازم است که مقامات محلی و مسوولین بین‌المللی به گفته‌های آنان گوش فرادهند و برای حل این مشکل اقدام نمایند. وی می‌گوید: « حالا هم هر روز در ولسوالی ما روزی دو یا سه نفر کشته می شوند، جلوگیری از این وضعیت در توان هیچ کس نیست، نه کرزی می تواند جلوش را بگیرد و نه کس دیگری، هیچ امنیت نیست هر روز به جز کشته شدن مردم دیگر اینجا خبری نیست».
بنا بر اظهارات شاهدان عینی، یک سال قبل، رابرت بیلز، سرباز ۳۸ ساله امریکایی شب هنگام به دو محل در روستای زنگاوات در ولسوالی پنجوایی ولایت قندهار حمله ور شد و ۱۷ غیر نظامی افغان را که شامل زنان، کودکان و ریش سفیدان می شد به ضرب گلوله از پای در آورد و سپس جسدهای آنان را به آتش کشید.
پس از وقوع رویداد این سرباز بازداشت شد و از یک سال قبل به این سو در زندان نظامی لیون ورث در ایالت کنساس در امریکا زندانی می‌باشد.

اشتراک گذاري با دوستان :