خشونت علیه زنان فـاجعه‌بار شـده است!

/

پدر و برادری در ولسوالی کشم ولایت بدخشان دختر جوانی را زنده به گور کردند. یک دختر ۱۴ ساله پس از رد ازدواج با نامزدش در ولایت پروان کشته شد. در یک قضیۀ دیگر یک برادر خواهر متاهلش را کشت و یک شوهر همسرش را در ولایت جوزجان گردن زد.
این درحالی است که فعالان حقوق زنان می‌گویند پیمانۀ خشونت از این هم زیادتر است، اما سران قومی و افراد پُر نفوذ از بیرون شدن خبر مواد خشونت از محلات شان جلوگیری می‌کنند.

افزایش آگاهی از موارد خشونت
مقامات دولتی و نهادهای مدافع حقوق زنان می‌گویند که خشونت علیه زنان در افغانستان افزایش یافته و نوع خشونت‌ها نیز فجیع شده است. تنها در ماه اول سال جاری فجیع‌ترین خشونت علیه زنان در افغانستان صورت گرفته است.
گزارش زنده به گور شدن یک دختر جوان در ولایت بدخشان چهرۀ خشن‌تر خشونت را به نمایش گذاشته است. پدر و برادر این دختر که گمان می‌رود مرتکب این جنایت شده باشند به ایران فرار کرده اند.
به همین گونه تعداد زیادی از قضایای خشونت وجود دارد که عاملان آن مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته است. اما خشونت‌ها تنها در بخش قتل‌ها محدود نمی‌شود. خشونت‌های خانواده‌گی، لت و کوب، آتش زدن‌ها و حتی تعویض زنان و دختران با حیوانات مثال‌های زندۀ این پدیده است.
در تازه ترین رویداد، پدری در یکی از کمپ‌های مهاجرین کابل دخترش را در مقابل ۲۵۰۰ دالر به فروش می‌رساند. پدر این دختر شش ساله می‌گوید که برای تداوی همسرش پول وام گرفته بود و اگر دریک سال دیگر این پول را تادیه نکند، باید دخترش را به نکاح پسر ۱۶ سالۀ جانب مقابل در بیاورد.
این مورد خشونت زمانی چهرۀ زننده تری را به خود اختیار کرد که موسفیدان و بزرگان که برای حل این قضیه اشتراک دارند از این تصمیم پشتیبانی کردند.

خشونت، پدیدۀ در حال افزایش
نهادهای مدافع حقوق بشر موارد خشونت علیه زنان را در سال ۱۳۹۲ بیش از ۴۰۰۰ خوانده است. بنابر موارد خشونت که در ماه اول سال ۱۳۹۲ از طریق رسانه‌ها به نشر رسیده است، نگرانی‌‍های وجود دارد که موارد خشونت علیه زنان در طول سال جاری بیشتر از سال گذشته باشد.
عزیزه جلیس، عضو شورای ملی افغانستان می‌گوید که خشونت‌ها علیه زنان در گذشته نیز موجود بوده و تعدد رسانه‌ها باعث شده که این قضایا به اذهان مردم برسد. او می‌گوید که هنوز هم خشونت علیه زنان بیشتر از آن است که بیان می‌گردد.
خانم جلیس افزود: «اکثراً قضایا در اطراف به خاطر بدنام نشدن قریه، قریه‌دار و بزرگان قریه کوشش می‌کنند این قضیه از قریه‌شان بیرون نشود. به این دلیل قضایایی زیادی وجود دارد که پنهان باقی می‌ماند».
از جانب دیگر، ادارۀ مساوات جنسیت و قدرتمندسازی زنان ملل متحد با نشر اعلامیۀ خشونت‌های اخیر علیه زنان در افغانستان را تقبیح کرده و از حکومت خواسته است تا در کنار سایر خشونت‌ها علیه زنان در رابطه قضایای کشتارهای ناموسی تحقیقات را انجام دهد و مرتکبین همچو جرایم را به عدالت بکشاند.
مژگان مصطفوی، معین وزارت زنان به رادیو آشنا گفت که حکومت افغانستان برای رسیده‌گی به موارد خشونت‌ها علیه زنان تلاش‌های همه جانبه به خرج می‌دهد. او می‌گوید: «سعی می‌کنیم که برنامه‌های آگاهی عامۀ بیشتر داشته باشیم. برنامه‌های آگاهی از قانون منع خشونت برای ارگان‌های ذیربط خواهد داشتیم».
گزارش خشونت علیه زنان در حالی به نشر می‌رسد که بن کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نگرانی خویش را در شورای امنیت آن سازمان در پیوند با ۲۰ در صد افزایش تلفات زنان و دختران در پایان سال ۲۰۱۲ اظهار داشت.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.