خطاب به رهبری حکومت: حداقل امنیت روانی مردم را برهـم نزنیـد

گزارشگر:شنبه 7 سنبله 1394 ۶ سنبله ۱۳۹۴

برگرفته از صفحۀ فیسبوک احمدولی مسعود

 
به قول معروف، حکومت‌ها یا با زور می‌توانند حکومت کننند یا با اقناع مردم.
افغانستان جدید، زمانی تولد یافت که مبارزات، انقلاب، جهاد و مقاومت مردم، و تغییرات تهدابی اجتماعی، سیاسی و امنیتی ناشی از آن یکجا با ورود پدیده‌های حقوق انسانی، دموکراسی، آزادی بیان و ارتباطات، کشور ما را وارد حیات سیاسی جدیدش گردانید.
با رسیدن به چار راه دموکراسی، نیروهایی هم همواره تلاش داشته اند، تا با رجعت به گذشته، کشور را از پیشتازی به آینده و مرحلۀ گذار باز دارند.
mnandegar-3نیروهایی‌که حساس‌ترین مرحلۀ تاریخی گذار بر حیاتی‌ترین مسند دمکراتیک انتخابات قرار گرفتند و به سرنوشت یک ملت و امانت ملی خیانت کردند، نیروهایی که تلاش دارند، حتی آزادی بیان را که حق طبیعی و انسانی بشریت می باشد را مسکوت سازند. دقیقآ از همین نیروهاست که بازهم سعی دارند تا مرحلۀ گذار از رعیت بودن به شهروند بودن را که یکی از مشخصه های آن عملیاتی ساختن مصوبۀ قانونی تذکره الکترونیکی می باشد را توقف دهند.
این‌جاست که حکومت در آزمون سیاست احترام به تنوع فرهنگی، اقناع مردم و قانون گرایی و در مقابل یکسان سازی، زور، استبداد و قانون‌گریزی قرار گرفته است. پر واضح است که استفاده از استبداد و قانون‌گریزی، کشور را بیشتر غرق بحران‌های دامنه‌دار خواهد ساخت و روش اقناع مردم و قانون مداری، مرحلۀ گذار موفقانه را به شهروند محوری، انسانی ساختن سیاست و امنیت روانی شهروندان هموار نموده و در راستای نجات کشور کمک خواهد نمود.
به قول ویل دورانت معروف: « تمدن هم اشتراک مساعی است، هم رقابت، بنابرین چه بهتر که هر ملتی دارای فرهنگ، دولت، اقتصاد، لباس و آوازهای مخصوص خود باشد».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.