«خواب حکومت نامشروع را از سر به دور کنید»

/

شماری از رهبران جریان‌های سیاسی هشدار می‌‍دهند که اگر انتخابات آینده در زمان معین آن و به شکل شفاف و عادلانه برگزار نشود، ممکن مشکلات تاریخی در کشور یک بار دیگر تکرار شود.
با آنکه حکومت افغانستان تاکید دارد که انتخابات آینده ریاست‌جمهوری در زمان معین آن برگزار می‌شود، اما احزاب مخالف حکومت هشدار می‌دهند، در صورتی که انتخابات به گونۀ شفاف و به موقع به راه انداخته نشود، ممکن سبب بروز خشونت‌ها در کشور گردد.
داکتر عبدالله عبدالله رهبر ایتلاف ملی می‌گوید: اگر کسی به این فکر است که انتخابات آینده ریاست‌جمهوری برگزار نشود و یا هم با تقلب همراه باشد، پس مشکلات و ناهنجاری‌های دهه‌های گذشته یکبار دیگر تکرار خواهد شد.
آقای عبدالله روز جمعه در محفلی که به مناسبت یازدهمین سالگرد انتقال مسالمت‌آمیز قدرت از استاد برهان‌الدین ربانی رییس جمهور پیشین افغانستان به حامد کرزی به راه انداخته شده بود، گفت که این اساس را استاد ربانی گذاشت و باید حکومت فعلی هم چنان به آن توجه داشته باشد. او افزود: «اگر کسی به این فکر باشد که ادامۀ قدرت نامشروع را یا از طریق انتخابات تقلب‌آمیز و یا با طفره‌رفتن از انتخابات تضمین می‌کند، این خواب را از سر خود بدر کند، معنی‌اش این است که از بزرگترین و واضح‌ترین درس تاریخ را فرا نگرفته و کسانی‌که از تاریخ درس نگیرند، درس‌های بسیار دشوار تاریخ به آن‌ها تکرار می‌شود.»
انتظار می‌رود انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی در ۱۶ حمل سال ۱۳۹۳ هجری شمسی برگزار گردد.
با وجودی‌که رییس‌جمهور کرزی تاکید دارد که انتخابات در زمان تعین‌شدۀ آن و به شکل شفاف به راه انداخته خواهد شد، اما شماری از احزاب در کشور از این ناحیه خیلی نگران به نظر می‌رسند.
صلاح الدین ربانی رییس شورای عالی صلح و سرپرست جمعیت اسلامی برگزاری انتخابات به موقع و شفاف را نشانۀ از همان اقدام مدنی و دموکراتیک استاد ربانی خواند که ده سال پیش وی آن را انجام داده بود.
او گفت: ما پیوسته تاکید می‌نماییم مسیری را که یک دهه قبل آغاز شده باید با برگزاری انتخابات قانونی  و شفاف به آن ادامه بدهیم. باید فرایند تحول در کشور در سمت نهادینه شدن ارزش‌های ملی و تحقق آرمان‌های مردم این سر زمین با بصیرت و دور اندیشی پیگیری گردد.»

اشتراک گذاري با دوستان :