خواست بازمانده‌گان قربانیان شاه‌شهید از رییس جمهور: «حامیـان بی‌شـرم طالبـان» را از ارگ بیـرون کنیـد- «۴۱۵ تن کشته و زخمی شدند و ده‎ها منزل مسکونی و سه بازار ویران گردید»

۱۶ اسد ۱۳۹۴

شنبه ۱۷ اسد ۱۳۹۴

 

حملۀ خونین شب جمعه در شاه شهید کابل، در نوع خودش در سیزده سال پسین بی‎سابقه خوانده شده است.
در این حمله، ۴۱۵ غیرنظامی کشته و زخمی شدند و ده‎ها منزل مسکونی و سه بازار ویران گردید که در نتیجۀ آن میلیون‎ها دالر به بازرگانان و شهروندان کابل زیان وارد شد.
این انفجار به اندازۀ نیرومند و سنگین بود که اگر به محل رویداد بروید، تصور می‌کنید که این منطقه سال‌هاست که محل بمباردمان و جنگ است.
mnandegar-3این انفجار، ساعت ۱:۰۰ بامداد جمعه درست زمانی رخ داد که باشنده‎گان کابل در خواب بودند. شدت این انفجار به حدی بود که بخش کلانی از شهر کابل را به لرزه آورد. شیشه‎های منازل تا چند صدمتری حادثه ریخت.
این انفجار توسط یک موتر کلان بمب‌گذاری شده در محلۀ شاه شهید کابل رخ داده است.
ریاست جمهوری افغانستان از ایجاد کمیسیونی متشکل از اعضای بلندپایۀ دولتی برای تحقیق در مورد این انفجار و کمک به آسیب‌دیده‌گان خبر داد.
صدها نفر از شهریان کابل به شمول شماری از فعالان سیاسی و اعضای مجلس به زخمیان این رویداد خون اهدا کردند.
واکنش‌ها
ریاست جمهوری افغانستان، ریاست اجرایی حکومت افغانستان، سفارت امریکا در کابل و دفتر نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان انفجار شب گذشته را محکوم کردند.
در خبرنامۀ ارگ افغانستان آمده که چنین رویدادهایی نشان دهنده شکست مخالفان است.
محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان دیروز با زخمی‌های این حادثه دیدار کرده و از مقامات وزارت صحت عامه خواسته که از تمام امکانات شان برای مداوای زخمیان استفاده کنند.
آقای غنی انفجار پنجشنبه شب را بی‌سابقه خوانده است.
عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت افغانستان نیز با انتشار اعلامیه‌ای بر روی صفحه رسمی فیسبوک خود، این حادثه را محکوم کرده و گفته است که جلوگیری از چنین حملاتی، «تنها با سرکوب قاطعانه» کسانی ممکن است که «از یک سو از صلح و دست برداشتن از خشونت و وحشی‌گری خبر می‌دهند و از سوی دیگر بار بار به اعمال وحشیانه و دشمنانه در قبال مردم بی‌گناه و مسلمان افغانستان متوسل می‌شوند.»
سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل نیز این حمله را محکوم کرده است.
در پیام این سفارت آمده است که رخ دادن این انفجار در یک منطقه پرجمعیت، نشان می‌دهد که زندگی انسان‌ها برای عاملان این رویداد هیچ اهمیتی ندارد.
دفتر نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان هم با انتشار اعلامیه‌یی رویداد شب گذشته در کابل را محکوم کرده و خواستار توقف فوری استفاده از سلاح در مناطق مسکونی و حمله به این مناطق شده است.
تا به حال هیچ گروهی مسوولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است.
این حمله خشم مردم را در برابر طالبان و تروریستان بر انگیخته است.
مردم از مقام‎های حکومتی انتقاد کرده‌اند که جنایت‌کاران فجیع‎ترین اعمال تروریستی را مرتکب می‎شوند و اما برخی از مقام‎های دولتی در پی مرگ ملاعمر رهبر تروریستان طالب، گلیم غم هموار می‎کنند. آن‎ها به ویژه از واکنش عمرزاخیل وال به تصمیم ادارۀ امنیت ملی به شدت خشم‌گین شده‌اند.
حضرت عمر زاخیلوال، مشاور اقتصادی رییس‌جمهور پس از رویداد خونین جمعه شب گفت که نهادهای امنیتی نباید از برپایی مراسم سوگواری برای ملاعمر رهبر طالبان در کشور، جلوگیری کنند.
او دیروز به تلویزیون۱ گفته است: «من طرفدار ممنوعیت مراسم فاتحه‌خوانی از طرف حکومت، ادارات حقوقی و نهادهای امنیتی نیستم و دولت باید بر اساس همان پالیسی که در برابر روند صلح به پیش دارد با این موضوع نیز برخورد کند.»
آقای زاخیلوال همچنان در واکنش به اظهارات اداره امنیت ملی در مورد برگزاری مراسم سوگواری برای ملا عمر گفت که «چنین کاری خلاف عرف جامعه و آموزه‌های اسلامی است.»
مشاور اقتصادی رییس جمهور می‌گوید که برخورد با چنین اقداماتی، روند صلح را با مشکل رو به رو خواهد کرد.
پیشتر اداره‌ی عمومی امنیت ملی کشور هشدار داده بود که برگزارکننده‌گان مراسم سوگواری برای ملا محمد عمر، رهبر پیشین طالبان مجازات خواهند شد.
حسیب صدیقی، سخنگوی اداره عمومی امنیت ملی پیشتر اعلام کرده بود، با افرادی که دست به چنین کاری می‌زنند برخورد خواهد شد.
رییس اجرایی نیز پیشتر خواهان مجازات آن شمار از مقامات حکومتی شد که در مراسم سوگواری برای ملاعمر شرکت کرده بودند.
فعالان مدنی و شهروندان کشور اما می‌گویند که سوگواری برای ملاعمر به معنی توجیح کردن جنایات وی است و آقای زاخیلوال، همان ستون پنجم دشمن در درون نظام است.
بعد از اعلام خبر رسمی مرگ ملاعمر طالبان حملات شان را از سر گرفته اند و مرگ رهبر این گروه خلاف برخی تحلیل سبب عقب نشینی این گروه از حملات شان نشده است.
انفجار یک موتر تیلری مملو از مواد انفجاری در کابل این سوال را به وجود آورده است که چگونه این موتر وارد کابل شده است. شهروندان کابل می‌گویند که حلقاتی در درون حکومت در رسیدن این مواد انفجاری به کابل با طالبان همدستی کرده اند. آنان از مقام‌های امنیتی می‌خواهند که مهره‌های دشمن در درون نیروهای امنیتی و سیاسی کشور را شناسایی کرده و به پنجۀ قانون بسپارند.
مردم کابل می‌گویند که خانوادۀ بسیاری از مقام‌های حکومتی به ویژه مسوولان امنیتی در بیرون از کشور است، بنابراین آنها نگران جان و مال مردم عادی و غیرنظامیان نیستند و این خود یکی از عوامل بی‌مسوولیتی مقامات و موفقیت دشمن پنداشته می‌شود.
شماری از بازمانده‌گان قربانیان رویداد شاه‌شهید کابل به خبرنگار روزنامۀ ماندگار گفته اند که طالبان از داخل نظام حمایت می‌شوند و برخی از چهره‌های حامی طالبان در ارگ ریاست جمهوری مسکن گزیده اند. آنان به گونۀ نمونه از عمر زاخل وال مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور نام برده اند که مخالفتش را با ممناعت از برگزاری مراسم فاتحه خوانی ملاعمر ابراز داشته و گفته است که طالبان و ملاعمر دلیل اصلی جنگ و دربدری در افغانستان نیستند.
قربانیان این رویداد خونین از رییس‌جمهوری خواستند که اگر نمی‌تواند سازمان دهنده‌گان حملات انتحاری را شناسایی و بازداشت کند، حد اقل «حامیان بی‌شرم طالبان» را از ارگ ریاست جمهوری کنار بزند.
آنان گفته‌اند، آنانی‌که در حکومت‌اند و هوادار برگزاری مراسم سوگواری برای ملاعمر، ممکن خود همان نفوذی‌ها و ستون پنجم طالبان در درون حکومت باشند.
امنیت ملی افغانستان گفته که انتقام حملۀ شاه شهید کابل را از تروریستان می‌گیرند.
حملۀ انتحاری در برابر اکادمی پولیس کابل
در این حال، یک حمله کنندۀ انتحاری شام دیروز کارمندان اکادمی پولیس را در منطقۀ افشار کابل آماج حمله قرار داد.
در این حملۀ انتحاری، تلفاتی بر نیروهای امنیتی وارد شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :
  • Shah Jahan

    عامل همه این انفجارات برادر های نا تنی کرزی خاین است هموطنان عزیز ما خوب بخاطر دارند. کرزی خاین به همکاری اجینت های پنجابی مانند کریم خرم وردکی داد رس پلید و مولوی کشاف اجینت دیرینه استخبارات پنجابی پاکستان فاروق وردک مشاور

    خصوصی کرزی نفر خاص جمعیت علما پاکستان مولوی فضل الرحمان پنجابی کثیف که دست های پلید ویرا در مقابل تلویزون وردک می بوسید. کرزی در روز های واپسین حیات نگین خود هزاران قاتلین ملت را که در زندان پلچرخی و شهر های دیگر و بگرام حبس بودن اکثری شان بلفعل در صحنه جنگ با نیرو ها غیور افغان دستگیر شده بودند حتی یک عده زیاد شان را نیرو های امریکاهی و قوای ناتو در حال نبرد دستگیر کرده بودند وامریکاهی موافق به رهاهی شان نبودند بار ها در تلویزن مصاحبه عدم رضایت خود را اعلان کردند این جانی ها نه تنها عامل کشتار نیرو های خارجی نیستند بلکه نیرو های افغان را در بمب گذاری به شهادت رساندن اما این کرزی لجوج پلید همراه با مشت خاینین وطن فروش پلید بیشرف بالای خون اولاد این وطن با پنجابی معامله کرد همه قاتلین را باهزاران جنایت مشهوداز حبس رها کردبعضی شان را کمک مالی هم کرد باز در مقابل اولادپاک این سر زمین و تخریب وطن مجددأداخل جنک شدند حتی چندین نفر شان بار دیگر درجنگ گرفتار شدند.امروز ضربه را مردم غریب و بیچاره از دست این خیانت این وطن فروشان میخورند.

    اگر دولت واقعآ می خواهد عدالت شود در چشم مردم خاک نمیزند باید کرزی را همرای با همین اشخاص که در رهاهی این جنایت کاران دست دارند محکمه علنی در پارک زرنگار حلقه آویز گردد تا پند به دیگران گردد و همچنان ارگ ریاست جمهوری وزارت دفاع ملی امنیت ملی وزارت داخله خصوصأ قوماندانی ها شهر ها دقیق ارزیابی مجدد گردد.

    غفلت قوماندانی شهر کابل است یک موتر لاری مملو چطور داخل شهر میشود جانانه خواب است کشور در حالت جنگ است ازین واسطه بازی قوم گراهی دوری کنید یک شخص مسلکی صادق و فعال را با سابقه خوب تعین فرماید شما بیطرافانه قضاوت کنید شروع از حادثه قتل فرخنده شهید واقعه پارلمان مهمان خانه ملل متحد و ده ها واقعه خطر ناک دیگر در شهر رخ داده قوماندانی شهر ناکام بوده و یا برایش از بیرون دستور داده شده عمل نکرد . چرا یک عده اشخاص با سابقه خراب غیر قابل انکار هم اکنون در راس پوست های اساس پولیس شهر ها قرار دارند مانند شهر کابل. روی واسطه و پشتبانی و حمایه مرموزاستخبارات پاکستان نصب شدند.گمان اغلب وزیر داخله دقیق خبر دارد اما تواناهی تبدیل و بر طرفی ایشان را ندارد در حالیکه خوب میداند این قوماندان از کجا پشتبانی میشود اما بیچاره وزیر داخله عاجز است یک بار دیگر باید توجه و ارزیابی مجدد کند. اگر دست این اشخاص خاین جاسوس و شناخته را وزارت داخله نگیرد منتظر حملات شدید تر در کابل هموطنان ماباشند چرا در جابجای تروریست ها این اشخاص استخبارات منطقه نقش بالا دارند. نباید هم وطنان ما به گرفتاری چند مظنون به نام کسیه بری پودری و امثال چنین گرفتاری آنقدر ارزش ندارد از طریق تلویزون ها گاه بیگاه گمرا کننده پخش و نشر میشود خودرا نمایشی مانند قوماندان بسیار فعال بزرگ جلو میدهندنباید مردم و مقامات عالی رتبه دولت فریب این سخنان اغوا کنده رابخورند خصوصأ وزارت داخله در مقابل یک تروریست رابا موتر لاری مملو از مواد منفجره چندین تن جابجا میکند ضربه هزار چند سنگین به مردم و دولت به سویه جهانی میزند. حاجی صبور