خوشبینی کابل از امضای توافقنامۀ امنیتی

۱۲ دلو ۱۳۹۲

mandegar-3مشاور امنیت ملی افغانستان ابراز خوشبینی کرده است که رییس‌جمهور کرزی پیش از ختم دوره کاری‌اش به امضای موافقتنامه امنیتی با ایالات متحده امریکا موافقت خواهد کرد.
داکتر رنگین دادفر سپنتا که عضو هیات مذاکره‌کنندۀ افغانستان در رابطه به این موافقتنامه است، روز پنج شنبه (۱۰ دلو/ ۳۰ جنوری) در این رابطه به خبرنگاران گفت: «من امروز نسبت به هفته گذشته بیشتر خوشبین هستم، بگذارید چند روز دیگر هم انتظار بکشیم».
این اظهارات مشاور امنیت ملی دولت افغانستان نخستین نشانه مثبت در مورد امضای احتمالی این موافقتنامه امنیتی پیش از ختم دوره ریاست جمهوری حامد کرزی است. خودداری کرزی از امضای این موافقتنامه و اظهارات ضد امریکایی‌اش، مناسبات دو کشور را اخیراً بیشتر متشنج ساخته است.
حامد کرزی در اصول به امضای موافقتنامه امنیتی دوجانبه با ایالات متحده امریکا موافقت کرده است، اما برای امضای آن شرط گذاشته است. او به ختم حملات امریکایی ها «بر خانه‌های افغان‌ها»، همکاری صادقانه در شروع روند صلح افغانستان و تضمین از برگزاری شفاف انتخابات به عنوان شرط هایش برای امضای این موافقتنامه یاد کرده است.
سپنتا گفت: «تلاش‌ها از هر دو طرف جریان دارد تا به این بن بست پایان دهند. اما شرط هنوز باقی است و آن ابتکار عملی در پروسه صلح در کشور ماست».
توافقنامه امنیتی کابل و واشنگتن چهارچوب قانونی حضور سربازان امریکایی را در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ مشخص می‌سازد. به این دلیل، مقام‌های ایالات متحده امریکا می‌گویند برای برنامه ریزی ماموریت بعدی نیاز به امضای این موافقتنامه دارند.
چاک هیگل، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا روز چهار شنبه در مسیر سفر به پولند به خبرنگاران گفت، نمی شود که امضای این موافقتنامه همواره به تاخیر انداخته شود، زیرا برنامه ریزی و طرح بودجه برای ماموریت نظامی نیازمند زمان است.
هیگل گفت که رییس‌جمهور بارک اوباما شخصاًً حضور نظامی امریکا در افغانستان را برای بعد از سال ۲۰۱۴ بررسی می کند در صورتی که موافقتنامه امنیتی میان دو کشور نهایی گردد.
فرماندهان نظامی ایالات متحده امریکا پیشنهاد کرده اند که بعد از سال ۲۰۱۴ حدود ۱۰ هزار سرباز امریکایی برای پیش بردن آموزش و مشوره دهی به نیروهای امنیتی افغانستان و عملیات های ضد تروریستی در این کشور باقی بمانند.
چاک هیگل گفت که دیگر اعضای ناتو نیز از تاخیر در برنامه ریزی برای حضور نظامی آینده در افغانستان نگران اند. او با اشاره به روند اداری برنامه ریزی ماموریت بعدی توسط این کشورها گفت: «آنها نیز پارلمان، بودجه و شهروندان خود را دارند».
وزیر دفاع ایالات متحده امریکا گفت که مقام‌های امریکایی به تقاضای‌شان از حامد کرزی ادامه می‌دهند، اما در آنچه ایالات متحده می‌تواند انجام دهد محدودیت‌هایی وجود دارد: «کرزی رییس‌جمهور انتخابی یک کشور مستقل است، و توانایی تاثیرگذاری ما بر رییس‌جمهور انتخابی یک کشور مستقل در هر تصمیمی که او از جانب کشورش می‌گیرد، محدود است».

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.