خوش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی افغانستان

۲۴ عقرب ۱۳۹۱

صندوق بین‌المللی پول پیشبینی کرده که رشد اقتصادی افغانستان در آخر امسال ۱۱ درصد خواهد بود و این میزان حدود یک درصد بیشتر از پیشبینی دولت افغانستان است.
این سازمان در گزارش تازه خود در مورد رشد اقتصادی افغانستان نوشته است: «چشم‌انداز اقتصادی افغانستان به طور چشمگیری مثبت است.»
این گزارش می‌افزاید: «این رشد، محصول رشد تولید ناخالص داخلی واقعی به میزان ۱۱ درصد بوده است. این امر علی‌رغم قیمت بالای بهای مواد غذایی در سطح بین المللی، به متعادل کردن تورم پولی در افغانستان کمک کرده که تا ماه سپتامبر به طور متوسط پنج درصد بوده است.»
مقام‌های صندوق بین المللی پول در کابل گفته اند که افغانستان در سال جاری عمدتاً در زمینه کشاورزی رشد قابل توجه داشته و این امر میزان تولید ناخالص داخلی را بالا برده است.
انتشار گزارش صندوق بین‌المللی پول با استقبال گرم مقام‌های دولت افغانستان مواجه شده و نجیب الله منلی مشاور وزیر مالیه افغانستان گفته که پیشبینی این سازمان بالاتر از آماری است که دولت خود پیشبینی کرده بود.
آقای منلی افزود: «ما (رشد تولید ناخالص داخلی را) ۹.۹ درصد تخمین زده بودیم.»
او همچنین گفت: «علت رشد سریع اقتصادی امسال ما از یک طرف ناشی از افزایش محصولات کشاورزی است و از طرف دیگر ناشی از مستحکمتر شدن پایه های اقتصاد افغانستان است.»
منلی دلیل بالاتر بودن آمار پیشبینی صندوق بین‌المللی در مورد تولید ناخالص واقعی افغانستان نسبت به آمار پیشبینی شده دولت افغانستان، گفت که دولت این آمار را محتاطانه ارایه کرده بود.
صندوق بین‌المللی پول همچنین در گزارش خود از کندشدن آهنگ رشد تورم پولی افغانستان ابراز خوشبینی کرده، در حالی که در ظرف دو هفته اخیر ارزش افغانی، واحد پول افغانستان هشت درصد کاهش یافته است.
روز گذشته یک دالر با حدود ۶۵ افغانی خرید و فروش می‌شد. تا دو هفته پیش قیمت یک دالر چیزی بیشتر از ۵۲ افغانی بود.
این وضعیت مسوولان بانک مرکزی افغانستان را مجبور کرد که در یک نشست خبری شرکت کنند و دلایل سقوط ارزش افغانی را توضیح دهند و از راهکارهای خود برای جلوگیری از آن سخن بگویند.
نورالله دلاوری رییس این بانک گفت که قاچاق ارز خارجی از افغانستان به بیرون از کشور و مشکلات پولی در جهان بر کاهش ارزش افغانی اثر داشته است.
آقای دلاوری افزود: «این که چرا قیمت اسعار بالار می‌رود، ناشی از عوامل خارجی است. اوضاع پولی و بانکداری جهان در تزلزل بوده و همین حالا هم هست. در عین حال، تحریم‌هایی‌که بر همسایه‌های ما وضع شده، باعث شده که مقداری ارز از افغانستان به خارج قاچاق شود.»
مقام‌های بانک مرکزی افغانستان گفته‌اند که برای کنترل بهای افغانی در برابر ارز خارجی، تصمیم دارند که مقدار قابل توجهی ارز خارجی به بازار تزریق کنند.
به گفته آنها، ذخایر ارزی افغانستان به بیش از هفت میلیارد دالر می‌رسد و این مقدار ذخیره ارزی می‌تواند برای تثبت نرخ افغانی اثر بگذارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.