داعش در آستانه سرکوب‌ در افغانستان

گزارشگر:شنبه 28 حمل 1395 ۲۷ حمل ۱۳۹۵

mandegar-3یک جنرال امریکایی گفته است که بعد از افزایش حملات هوایی امریکایی‎‌ها علیه جنگجویان داعش حضور این گروه در افغانستان محدود شده است. او در عین زمان هشدار داد که این گروه هنوز هم توانایی شعله‌ورساختن جنگ را دارد.
چارلز کلیولند، تورن جنرال امریکایی گفت که نیروهای این کشور در سه ماه نخست سال جاری حدود ۱۰۰ حمله ضد تروریستی در افغانستان انجام داده اند که از این میان ۷۰ تا ۸۰ حمله آن علیه گروه داعش صورت گرفته است.
این جنرال مستقر در کابل روز پنج شنبه به خبرنگاران گفت: “ما باور داریم که توانایی داعش تقلیل یافته است. ما به این باوریم که حضور این گروه در ولایت ننگرهار نیز کاهش یافته است.”
اردوی ایالات متحده امریکا تخمین زده است که گروه داعش میان یک هزار تا سه هزار جنگجو در افغانستان دارد. کلیولند ابراز داشت که شمار جنگجویان این گروه احتمالاً کمتر از این باشد.
این جنرال امریکایی گفت که گروه داعش در افغانستان متشکل از افراد ناراضی طالبان افغان و پاکستانی و همچنین اسلام گرایان ازبیک و محلی است.
اداره رییس جمهور اوباما در ماه جنوری مقرراتی را وضع کرد که براساس آن نیروهای این کشور می‌توانند جنگجویان داعش را در افغانستان هدف قرار دهند. پیش از آن نیروهای امریکایی صرفاً تحت شرایط خاص مانند محافظت از نیروهای امنیتی افغان دست به چنین عملیاتی می‌زدند.
کلیولند هشدار داد که با وجود این موفقیت در مبارزه علیه داعش یا “دولت اسلامی”، خطر سر برافراشتن دوباره این گروه وجود دارد: “آن‌ها با توجه به اجراآت گذشته شان، توانایی مشتعل شدن دوباره را دارند. بنابراین ما به فشارهای خود بر آن‌ها را ادامه می‌دهیم.”
با وجود این، گروه طالبان به قدرت خود باقی مانده و این هفته آغاز عملیات بهاری خود را اعلام کرد. جنرال امریکایی در این رابطه گفت: “ما دیده ایم که آن‌ها به استقرار مجدد حضور خود در هلمند شروع کرده اند و شاهد تهاجم آن‌ها بوده ایم که به خصوص در تلاش پاکسازی برخی مناطق در شرق هلمند هستند.”
همچنین برآورد شده است که میان یک هزار تا سه هزار جنگجوی القاعده در افغانستان حضور دارند که رقیب داعش است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.