«داعش ده‌ها کودک اسماعیلیه را با خود برده است»- فرمانده امنیۀ بدخشان اظهار بی‎خبری می‎کند

۱۰ جوزا ۱۳۹۴

دو شنبه ۱۱ جوزا ۱۳۹۴

 

داعش، ده‎ها کودک اسماعیلیه‎ را در بدخشان با خود برده است.
یک منبع آگاه به روزنامه ماندگار گفته است که داعش این کودکان و نوجوانان را از مناطق اسماعیلیه‌نشین بدخشان، به منظور آموزش‎های دینی و مذهبیِ افراطی، به مناطق قبایلی پاکستان و تعدادی از آنان را به ولسوالی راغستان انتقال داده است.
mnandegar-3اما فرمانده امنیۀ بدخشان در این باره اظهار بی‎خبری می‎کند و می‎گوید که داعشی در بدخشان وجود ندارد؛ طالبان خود را به نام داعش در بدخشان جا زده‌اند.
منبع گفت که داعش فضا را در بخش‎هایی از بدخشان برای اسماعیلیه‌ها تنگ کرده است.
این منبع گفت: «افراد مربوط به گروه داعش، درولسوالى ارغنجخوا، قریۀدولت‌شاهى و سایرقریه‎‏های همجوار که در کل اسماعیلیه‌نشین هستند، ده‌ها کودکی را که مربوط به خانواده‌هاى اسماعیلیه‎یی می‌باشند به زور از نزد خانواده‌هاى‌شان گرفته وبه مدارس پاکستان فرستاده‌اند.»
او همچنان گفت:»افراد منسوب به گروه داعش، شماری از کودکان را به ولسوالى راغستان فرستاده‌اند تا علوم دینى را به شیوۀ افراطى فراگیرند و در آینده ابزارى باشند در دست داعش در بدخشان تا برعلاوۀ سایر اهداف‌شان، از این کتلۀ تندرو در برابر اسماعیلیان و در کل بدخشانیان استفاده کنند.»
این منبع خاطرنشان ساخت که این یک زنگ خطر بزرگ برای تمام مردم بدخشان است.
به گفتۀ او، حکومت تا اکنون در این زمینه هیچ اقدامی نکرده است و یا شاید هم فراموش کرده باشد که در این وطن جغرافیایى به نام بدخشان وجود دارد!
این منبع همچنان از یک مشکل دیگر در مناطق اسماعیلیه‌نشین بدخشان پرده برداشت و گفت که افراد استفاده‌جو و توظیف شده از سوى استخبارات کشورهاى همسایه در دفترهاى آقاخان، تمام گزارشات را به شیوۀ نادرست به رهبر اسماعیلیهان جهان وحکومت افغانستان ارایه می‌کنند که نگران‌کننده‌تر از تهدید داعش است؛ چون این افراد به صورت مشخص نزاع‌هاى تازه‌یى را به گونۀ عمدى در بین خود اسماعیلیه‌ها به وجود آورده‌اند و برعلاوه زمینه را در بعضى از مناطق به گونۀ فراهم کرده‌اند تا مردم را در یک تاریکى محض قرار داشته باشند.
او از حکومت خواست که به مشکلات اسماعیلیه‌ها بدخشان به گونۀ جدی توجه کرده و به داد این مردم برسند.
در این حال، جنرال بابه‎جان فرماندۀ امنیه بدخشان به روزنامۀ ماندگار گفت که این افراد طالبان مسلح اند که حالا به نام داعش خود را جا زده‌‍اند.
او گفت که مردم بدخشان فقیر هستند و به همین منظور صدها کودک خود را به منظور آموزش‎های دینی- مذهبی به پاکستان فرستاده اند.
او افزود که طالبان واضح است که در بدخشان نفوذ دارند؛ اما دربارۀ این‎که آن‌ها این کودکان را ربوده باشند، اطلاعاتی در دست ندارند.
جنرال بابه‏جان گفت که در میان طالبان بدخشی شهروندان خارجی وجود دارند؛ اما اسناد و شواهدی‌که نشان بدهد آنان با داعشِ سوریه و عراق در ارتباط باشند، در اختیار آنان قرار نگرفته است.
فرمانده امنیۀ بدخشان گفت که بدون شک مشکلات و چالش‎هایی در برابر اسماعیلیه‌ها وجود دارد؛ اما دولت عملاً کنترل ولسوالی ارغنجخو را که یکی از ولسوالی‎های اسماعیلیه‏نشین است را در دست دارند.
اسماعیلیه‏ها از اقلیت‎های مذهبی در افغانستان هستند که بیشتر در ولایت‎های شمال‌شرقی بغلان و بدخشان سکونت دارند.

 

 

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.