دانشگاه آکسفورد: پاکستان تهدیدی برای صلح جهانی است

گزارشگر:یک شنبه 6 عقرب 1397 ۵ عقرب ۱۳۹۷

mandegarدانشگاه آکسفورد بریتانیا با نشر گزارشی می‌گوید، پاکستان در مقایسه با سوریه، خطری سه برابر بزرگ‌تر برای بشریت و صلح جهانی است.
گزارش دانشگاه آکسفورد و «گروه آینده‌نگری استراتژیک» با عنوان «بشریت در خطر- تهدید ترور جهانی» تأکید دارد که پاکستان بیشترین تعداد پایگاه‌های تروریستان در جهان را در خود جای داده است.
این گزارش همچنان «لشکر طیبه» پاکستان را در صدر تشکیلات تروریستی‌یی قرار می‌دهد که صلح جهانی را تهدید می‌کنند. طالبان نیز که پیوسته گمانه‌زنی‌هایی دربارۀ حمایت از این گروه از سوی عوامل حاضر در پاکستان وجود داشته، در بالای این فهرست قرار دارد.
در این گزارش آمده است: اگر به خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی توجه کنیم، بر بنای حقایق و آمار مستدل پی می‌بریم که اکثر آنان در پاکستان قرار داشته یا این کشور به بیشتر این گروه‌ها کمک می‌کند. همچنان تعداد قابل توجهی از گروه‌های حاضر در افغانستان، با حمایت پاکستان عملیات خود را صورت می‌دهند.
این گزارش در ادامه به تأثیر نزاع‌های اقتصادی در ایجاد فضایی مناسب برای اقدامات این شبکه‌های تروریستی اشاره می‌کند و می‌نویسد: ظهور افراطگرایی رقابتی در همه گونه‌های آن، سوءاستفاده از تسلیحات کشتار جمعی و مشکلات اقتصادی می‌توانند پیشرفت انسانی یا حتا زنده ماندن افراد را در بازه زمانی حالا حاضر تا سال ۲۰۳۰ تضعیف کنند. همه این موارد به تروریسم وابسته هستند و بحران اقتصادی فعلی در پاکستان می‌تواند هشدار بسیار بزرگی باشد.
بر بنیاد گزارش رسانه‌ها، اسلام‌آباد به رغم تذکرهای مکرر در نشست‌های بین‌المللی دربارۀ حمایت از تروریست‌های حاضر در پاکستان، پیوسته نقش قربانی را بازی کرده است. سیاست‌مداران پاکستانی بارها به دنبال آن بوده‌اند با بیان اینکه سنگین‌ترین بها را در مبارزه با تروریسم پرداخت کرده‌اند، ترحم دیگر طرف‌ها را برانگیزند.
جامعۀ جهانی به طور عمده این ادعای پاکستان را نپذیرفته و آن را برای اثبات ادعاهای خود به چالش کشیده است. امریکا نیز موضعی سختگیرانه درباره پاکستان و رویکرد آن نسبت به تروریسم دارد و بارها هشدار داده است که این کشور نباید پناهگاه‌های امنی برای تروریست‌ها ایجاد کند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.