دانشگاه هاروارد: مصرف ویتامین دی و اومگا۳ مانع حمله قلبی و سرطان نمی‌شود

گزارشگر:سه شنبه 22 عقرب 1397 ۲۱ عقرب ۱۳۹۷

نتایج بزرگترین بررسی انجام شده در مورد تأثیر مصرف ویتامین «دی» و اومگا۳ حاصل از روغن ماهی نشان می‌دهد که بر خلاف تصور رایج، مصرف این مکمل‌های غذایی هیچ تأثیری بر کاهش حملات قلبی و ابتلا به بیماری سرطان ندارد.
محققان دانشگاه هاروارد در امریکا با بررسی یک نمونه از افراد بالای ۵۰ سال دریافتند، افرادی که مکمل‌های ویتامین دی و اومگا۳ مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که از این مکمل‌ها استفاده نمی‌کنند به یک میزان در خطر ابتلا به بیماری سرطان و وقوع حمله قلبی قرار دارند.
mandegar
نتایج این بررسی همچنان نشان می‌دهد که مکمل‌های غذایی نمی‌توانند ریسک سبک زندگی نادرست و رژیم غذایی نامناسب را به حد قابل توجهی کاهش دهند.
اما مقاله‌یی که اخیراً در مجله دارویی نیوانگلند منتشر شده، احتمال داده که تجویز مصرف روغن ماهی با غلظت خاصی که در فرایند داروسازی قابل تأمین است، بتواند برای بیماران قلبی مفید باشد.
مصرف ویتامین دی که عامل اصلی جذب کلیسیم توسط استخوان‌های بدن انسان می‌شود، به‌ویژه برای کودکان و زنان باردار مفید است. هر چند که تأمین این ویتامین نیز از طریق مصرف مواد غذایی و قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید ممکن است ولی به دلیل سبک زنده‌گی کارمندی و کمبود تابش خورشید در نیم‌کرۀ شمالی زمین، تأمین آن را قدر دشوار کرده است.
کمبود ویتامین دی با افزایش سطح ابتلا به سرطان و بیماری‌های قلبی مرتبط دانسته می‌شده است، اما افرادی که دچار این کمبود هستند عموماً دچار چاقی هستند و یا معتاد به مصرف سیگار هستند. لذا اضافه وزن و مصرف سیگار به دلیل تبعات منفی دیگری که دارند بیش از کمبود صرف ویتامین دی بر افزایش ریسک ابتلا به سرطان و بیماری قبلی موثرتر به نظر می‌رسند.
در مورد محبوب‌ترین مکمل غذایی جهان، اومگا۳ هم که با هدف تقویت مغز و حفاظت از قلب مصرف می‌شود، نتایج به دست آمده از تحقیق دانشگاه هاروارد گویای این واقعیت است که تصور عمومی از آثار مثبت مصرف این مکمل غذایی نادرست بوده است.
طی این بررسی ۲۶ هزار فرد سالم که بیش از ۵۰ سال سن داشتند، دو برابر نیاز روزانه خود ویتامین دی دریافت کردند. همچنین آنها روزانه ۲ گرم روغن ماهی می‌خوردند. دو برابر میزانی که مطابق ادعای انجمن سلامت امریکا به افراد دارای مشکلات قلبی توصیه شده بود.
پس از پنج سال ۸۰۵ سکتۀ قلبی و مغزی در میان افراد مورد بررسی گزارش شد و یک‌هزار و ۶۱۷ مورد هم ابتلا به سرطان تایید شد. این نتایج مشابه وضعیت افرادی بود که این مکمل‌های غذایی را مصرف نمی‌کردند.
نوید ستار، استاد متابولیسم دارو در دانشگاه گلاسکو در گفت‌و‌گو با ایندیپندنت، با اشاره به این که بررسی دانشگاه هاروارد بزرگترین بررسی صورت گرفته در جهان بوده به مردم توصیه می‌کند که وقت‌شان را با مصرف ویتامین دی تلف نکنند.
او با اشاره به نتایج بررسی دیگری که در مورد اومگا۳ صورت گرفته، خاطر نشان می‌کند که غلظتی از این مکمل که احتمال دارد برای سلامتی مفید باشد اساساً در محصولاتی که ما از داروخانه‌های سطح شهرها خریداری می کنیم، وجود ندارد.
آقای ستار معتقد است که بازاریابی مکمل‌های غذایی بسیار هوشمندانه انجام شده، اما دست‌آورد مصرف آنها با شواهد علمی و نتایج بررسی‌ها هم‌خوانی ندارد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.