دانش: پاکستان نقش جدی‌تر را در روند صلح افغانستان به عهده گیرد

۳۱ حمل ۱۳۹۸

mandegarمحمد سرور دانش، معاون دوم ریاست حکومت وحدت ملی که مشترکاً با علی محمد خان، وزیر امور پارلمانی پاکستان، شفاخانه‌یی را در غرب کابل افتتاح می‌کرد، روی نقش پاکستان در مذاکرات صلح افغانستان تأکید ورزید.
آقای دانش گفت که پاکستان می‌تواند نسبت به هر کشور دیگر نقش سازندۀ در مذاکرات صلح با طالبان داشته باشد.
او می‌گوید: «ما از دولت پاکستان انتظار داریم و جداً می‌خواهیم که در این پروسه نقش جدی‌تر را به عهده گیرد و از آغاز مذاکره بین‌الافغانی با محوریت دولت افغانستان حمایت جدی به عمل آورد».
آقای دانش افزود که حل مشکل افغانستان، بستگی به مذاکره میان دولت این کشور و طالبان دارد و جز این راهی نیست؛ هرچند وی تأکید کرد که از نقش سازنده‌ی هر کشور دیگر حمایت می‌کنند.
اما آقای دانش گفت: «اگر کسی فکر کند که این مشکل (جنگ افغانستان) در غیاب دولت افغانستان و بدون حضور حکومت افغانستان قابل حل است، بدون تردید به خطا رفته و در حقیقت باور به صلح ندارد».
هرچند وی از مذاکرات زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان با طالبان، حمایت کرد.
شفاخانه محمد علی جناح، که دوصد بستر دارد، در منطقۀ دشت برچی در غرب کابل با هزینه ۲۴ میلیون دالر از سوی پاکستان ساخته شده و روز شنبه (۳۱ حمل) افتتاح گردید.
مراسم افتتاح این شفاخانه نیز با کنایه‌های به پاکستان آغاز شد؛ داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان گفت: «از دست درازی، از دست بوسی مردم کاملأ مطلع استم و با پوست، خون و مغز استخوان خود این را لمس می‌کنم، احتیاجی افغان را کاملأ درک می‌کنم به مثابه یک افغان».
آقای فیروز افزود که مشکلات شهروندان افغانستان را درک می‎کند که برای به دست آوردن ویزه در عقب سفارت‌خانه‌ها منتظر می‌مانند تا به تداوی به کشورهای دیگر بروند.
هرچند این حاشیه‌ها در این مراسم وجود داشت؛ اما مقام‌های دو کشور به ادامه همکاری و بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان تاکید کردند.
علی محمد خان، وزیر امور پارلمانی پاکستان گفت که همکاری آن کشور به افغانستان در بخش صحت، ادامه خواهد یافت.
قرار است که یک شفاخانه صد بستر در ولایت لوگر و یک شفاخانه تداوی امراض کلیوی در ولایت ننگرهار نیز در آینده نزدیک افتتاح گردد که با همکاری مالی پاکستان ساخته شده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.