داکتر عبدالله: هیچ کس حق وتوی سیاست خارجی افغانستان را ندارد

چهارشنبه 29 دلو 1393/

همزمان با سفر راحیل شریف رییس ستاد مشترک پاکستان به کابل، داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی دولت وحدت ملی گفته است که به هیچ فردی و کشوری حق وتو در سیاست‌های خارجی افغانستان داده نخواهد شد.
داکتر عبدالله که روز سه‌شنبه در سمینار سه روزه‌یی با حضور فرماندهان امنیۀ ولایت‌های کشور و شماری دیگر از منسوبان mnandegar-3نیروهای امنیتی در وزارت داخله صحبت می‎کرد، همچنان گفت که منافع ملی افغانستان در بدل هیچ چیزی معامله نخواهد شد و هیچ حرکتی را که به منافع ملی کشور صدمه رساند، اجازه نخواهند داد.
این اظهارات درحالی صورت می‎گیرد که همزمان با تشکیل دولت وحدت ملی، پاکستان در تلاش تضعیف نقش هند در افغانستان است.
ظاهراً اشارۀ داکتر عبدالله رییس اجرایی دولت وحدت ملی به همین تلاش‎هاست.
داکتر عبدالله همچنان گفت که به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم که در رفع چالش‌ها و مقابله با تروریستان و مجرمین، پولیسی را داریم که از یک‌سو حمایت دولت را و از جانب دیگر حمایت مردم را با خود دارند.
داکتر عبدالله خطاب به فرماندهان پولیس ولایت‌های کشور گفت که اعتماد و حمایت مردم از شما کلید موفقیت‌تان است.
او با تاکید بر این‌که حکومت وحدت ملی هر گامی را که بر می‌دارد در راستای منافع ملی کشور و مردم است، اعلام نمود که علی الرغم تلاش‌ها در راستای مصالحه ملی، نیروهای امنیتی همچنان به وظایف‌شان ادامه داده و هیچ تزلزلی هم نباید به خویش راه دهند.
داکتر عبدالله گفت: سیاست جلب همکاری جامعه جهانی و قدردانی از کشورهای کمک‌کننده ادامه خواهد داشت، اما به هیچ کشوری حق وتو در سیاست‌های خارجی افغانستان داده نخواهد شد و در عین زمان منافع ملی افغانستان در بدل هیچ چیزی معامله نخواهد شد و هیچ حرکتی را که به منافع ملی کشور صدمه رساند اجازه نخواهیم داد.
در همین حال، نورالحق علومی وزیر امور داخله کشور هدف از برگزاری این سمینار را شریک ساختن برنامه‌ها و اولویت‌های کاری وی و پرداختن به چالش‌ها و راه‌های مقابله با آنان و برنامه‌های عملیاتی و تامین امنیت در سراسر کشور عنوان نمود.
وی بار دیگر به توضیح و تشریح اولویت‌های کاری اش پرداخت و تامین امنیت ولایت‌های کشور، مسلکی‌سازی و ارتقای ظرفیت پولیس ملی احترام به رعایت حقوق بشر و کرامت انسانی حفاظت از سرحدات کشور مبارزه با فساد اداری و مواد مخدر مشمول اولویت های کاری وی بود.
آقای علومی با بیان این مطلب که آزمون بزرگ در برابر ما است، حمایت جامعه جهانی را تایید ولی تاکید کرد که مسوولیت تامین امنیت مردم افغانستان بر دوش نیروهای امنیتی افغان است.
وی از طالبان، شبکه تروریستی حقانی و داعش به عنوان گروه‌هایی یاد نمود که تلاش دارند تا امنیت و ثبات در کشور را برهم زنند که با مقاومت و شهامت نیروهای امنیتی به خصوص پولیس ملی نقش برآب و ناکام خواهند شد.
وزیر امور داخله در همین حال اعلام نمود که صدای پولیس باید بلندتر از صدای تروریست‌ها باشد زیرا آنان جز ایجاد وحشت چیزی برای گفتن ندارند در حالی که شما برای ثبات و صلح و آرامش مردم تان مبارزه می‌کنید و همین حقانیت تان ثابت می‌سازد.
جنرال کیمبل فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان نیز در حالی که این سمینار را مهم عنوان نمود علاوه کرد که اولین فصل جنگ بدون حضور ناتو آغاز خواهد شد و همین بزرگترین آزمون برای نیروهای امنیتی افغان محسوب می شود.
وی انتخاب آقای علومی به عنوان وزیر امور داخله را گزینشی عالی و متناسب با شرایط حساس کنونی افغانستان دانست و از پولیس ملی خواست تا از داشته‌ها و تجربه‌های وی کمال استفاده را نمایند.
کمیبل سخنانش را با این مطلب که فصل جنگ نزدیک شده است و خود را برای مقابله با آن آماده سازید پایان داد.
عنایت الله نظری سرپرست وزارت دفاع ملی مرحله جدید را که بر اساس آن مسوولیت تامین امنیت بر عهده نیروهای امنیتی افغان گذاشته شده بر همگان مبارک گفت و افزود که جنگ کنونی ریشه در بیرون از مرزهای افغانستان دارد و برای ریشه‌کن ساختن آن نیاز به حمایت جامعه جهانی داریم، هماهنگی میان نیروهای امنیتی را کلید موفقیت در برابر دشمنان کشور و مردم افغانستان عنوان نمود.

اشتراک گذاري با دوستان :