دبیرکل ناتو: افغانستان توان پرداخت هزینه‌های نیروهای خود را ندارد

گزارشگر:16 دلو 1392 ۱۵ دلو ۱۳۹۲

دبیرکل ناتو گفته است که اگر برای حضور نیروهای بین‌المللی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی، اطمینان حاصل نشود، افغانستان با بحران امنیتی روبرو خواهد شد.
نیروهای ناتو قرار است تا پایان سال جاری میلادی افغانستان را ترک کنند و دولت افغانستان و امریکا هنوز روی امضای موافقتنامه‌یی که حضور بخشی از نیروهای امریکایی پس از سال ۲۰۱۴ را تضمین خواهد کرد به توافق نرسیده‌اند. mandegar-3
آندرس فوگ راسموسن که در برنامه نیوزنایت بی‌بی‌سی صحبت می‌کرد گفت که فقدان نیروهای بین‌المللی در افغانستان سبب خواهد شد که «تامین منابع مالی برای حفظ نیروهای امنیتی افغان با مشکل مواجه شود.» به این معنی که افغانستان توانایی پرداخت هزینه نیروهای امنیتی خود را نخواهد داشت.
دبیرکل ناتو همچنین گفته است که فکر نمی‌کند حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان موافقتنامه امنیتی با امریکا را امضا کند چرا که گفت‌وگوها با رییس جمهوری جدید افغانستان پس از انتخابات ریاست جمهوری شانزدهم حمل انجام خواهد شد.
افغانستان و امریکا در دو سال گذشته، روی امضای موافقتنامه‌یی که حضور تعدادی از نیروهای امریکایی را در افغانستان در سال های بعد از ۲۰۱۵ تعریف می‌کند در حال چانه زنی هستند اما هنوز در این مورد به توافق نهایی نرسیده‌اند.
کرزی گفته است که تا امریکا شرایط او را که آغاز عملی گفت‌وگوهای صلح با طالبان و توقف عملیات نیروهای خارجی در روستاهای افغانستان است، برآورده نکند، تن به امضای این موافقتنامه نخواهد داد.
در حال حاضر ۵۷ هزار نیروی خارجی در افغانستان هستند که ۳۸ هزار سرباز آن مربوط امریکا است.
ترس ناتو این است که اگر افغانستان نتواند موافقتنامه امنیتی را با امریکا امضا کند، جایی برای باقی ماندن سربازان خارجی پس از پایان ۲۰۱۴ در افغانستان نخواهد بود.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.