دبیرکل ناتو: افـزایش نیـرو بدین معنـا نیست کـه به میـدان نبـرد برمـی‌گردیـم

گزارشگر:یک شنبه 6 جوزا 1397 ۵ جوزا ۱۳۹۷

دبیرکل ناتو تاکید می‌کند که افزایش شمار نیروهای این سازمان در افغانستان به هدف ازسرگیری ماموریت جنگی نه بلکه آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای افغان خواهد بود.
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفته است که شماری از اعضای سازمان ناتو تصمیم گرفته‌اند که شمار نیروهای خود در افغانستان را افزایش دهند.
mandegar-3آقای استولتنبرگ در مصاحبه با رادیو آزادی گفته است که تصمیم برای افزایش نیروهای ناتو در افغانستان ازسرگیری ماموریت جنگی نه بلکه آموزش و مشوره‌دهی به نیرو های افغان است.
وی تصریح نموده:»ما دیدیم که چندین متحد تصمیم گرفته‌اند تا حضور خود در افغانستان را گسترش دهند و این پیگیری تصمیمی است که ما سال پیش اتخاذ کردیم. برخی متحدین قبلاٌ هم افزایش نیروهای شان‌را اعلان کردند و این یک روندی است که از چند ماه گذشته به پیش می‌رود، در مراحل ابتدایی آن جرمنی و بریتانیا افزایش نیروهای‌شان در افغانستان را اعلان کرده‌اند.»
جرمنی در حال حاضر ۹۸۰ سرباز و براساس گزارش‌ها بریتانیا ۶۰۰ سرباز در افغانستان دارند اما ویب سایت رسمی ناتو شمار نیروهای فعلی بریتانیا در افغانستان را ۵۰۰ تن نوشته است.
این در حالی است که وزارت دفاع بریتانیا به تازگی به نخست وزیر این کشور پیشنهاد کرده که تا ۴۰۰ سرباز اضافی به افغانستان اعزام کند.
وزیر دفاع جرمنی نیز به تازگی اعلام کرده است که شمار سربازان کشور در افغانستان را از ۹۸۰ به ۱۳۰۰ نفر افزایش خواهد داد.
دبیرکل ناتو تاکید کرده است که هدف کُلی حضور ناتو در افغانستان آموزش و توانایی بخشیدن به نیرو های افغان در مبارزه با طالبان و تروریزم است.
وی بیان داشته که افغانستان در حال حاضر با مشکلات زیادی روبروست اما در عین حال تعهد و حرفه‌یی بودن نیروهای افغان که مسوولیت امنیت کشور شان را دارند قابل اطمینان است.
ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در حالی در مورد افزایش نیرو های ناتو در افغانستان صحبت کرده که قرار است فیصله نهایی در این مورد در جلسه ناتو که در ۱۱ و ۱۲ ماه جولای سال‌جاری میلادی در بروکسل پایتخت بلجیم برگزار می‌شود، اعلام گردد.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.