دبیرکل ناتو: طالبان به پروسۀ صلح بپیوندند

گزارشگر:شنبه 26 حوت 1396 ۲۵ حوت ۱۳۹۶

ینس ستولتنبرگ، دبیرکل ناتو، طرح صلح حکومت حکومت ملی را روشن‌ترین و بی‌پیشینه‌ترین فراخوان به صلح می‌داند و می‌گوید که طالبان باید از این فرصت استفاده کنند.
در همین حال، شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز از طالبان می‌خواهد که طرح صلح حکومت وحدت ملی را بپذیرند. این شورا می‌گوید که طالبان mandegar-3نمی‌توانند با جنگ به هدف‌های شان برسند.
دبیرکل ناتو هنگامی همگانی ساختن گزارش سالانه این پیمان در مقر ناتو، به موضوع جنگ و صلح افغانستان نیز پرداخت. او طرح صلح کابل را روشن‌ترین فراخوان صلح خواند و از طالبان خواست که از این فرصت بهره گیرند و به میز گفت‌وگو بنشینند.
ینس ستولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت: «من رهبری شجاعانه رییس جمهورغنی را می‌ستایم. پیشنهاد او به طالبان روشن‌ترین دعوت به صلح است. بنابر این، من از طالبان می‌خواهم تا بر میز گفت‌وگوهای صلح بیایند. اکنون برای پایان جنگ یک فرصت وجود دارد، فرصتی که باید استفاده شود. این پیام روشن را به طالبان و شورشیان دیگر می‌فرستیم که هیچ راهی برای پیروزی آنان در میدان جنگ وجود ندارد و این دلیلی است که ما حضور نظامی مان را در افغانستان افزایش می‌دهیم.»
این بلند پایه‌ترین مقام ناتو همزمان با فراخوان صلح بر ادامه فشار‌های نظامی نیز تاکید ورزید.
ستولتنبرگ گفت: «با کمک نیروهای افغان، ما فشار نظامی را برطالبان افزایش داده‌ایم تا اطمینان بدست آید که آنان به هدف راهبردی شان نرسند. به گونه‌یی که در گرفتن مرکز یک ولایت درسال دو هزار و هفده میلادی موفق نشدند.»
در این میان وزارت دفاع امریکا پاکستان را یک بار دیگر به مبارزه جدی با هراس افگنی در منطقه فرا می‌خواند.
دنا وایت، سخنگوی وزارت دفاع امریکا، گفت: «وزیر دفاع امریکا همیشه گفته است که کارهای زیادی استند که پاکستان می‌تواند در نبرد با هراس افگنی انجام دهد. ما امیدوار استیم تا این کشور گام‌های بیشتری را در پیکار با هراس افگنی در منطقه بر دارد.»
شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در اعلامیه‌یی از طالبان خواسته است که به فراخوان صلح حکومت افغانستان پاسخ مثبت بدهند و به گفت‌وگوهای رو در رو حاضر شوند.
سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح، گفت: «پس از اعلام طرح صلح با طالبان از سوی رییس جمهور غنی، پیشرفت‌های خوبی به میان آمده‌اند. در قدم‌های نخست استیم، نمی‌خواهیم اعلام کنیم، اما امیدوار استیم که در سال جدید (هزار و سه صد و نود و هفت) آغازین روزهای مذاکرات صلح افغانستان را شاهد باشیم.»
با این همه با گذشت سه هفته از اعلام طرح صلح حکومت از سوی رییس جمهور غنی، طالبان تا کنون هیچ پاسخی مشخصی به این فراخوان نداده‌اند.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.