دبیرکل ناتو: عبدالله و احمدزی به تعهدشان پای‌بند باشند

31 سنبله 1393/

دبیرکل سازمان ناتو با استقبال از امضای توافقنامۀ تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری افغانستان باید به تشکیل دولت وحدت ملی متعهد باشند.
آندرس فوگ راسموسن دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با استقبال از امضای توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان گفت: اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله نسبت به تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان متعهد باشند.mnandegar-3
وی افزود: باوجود چالش‌های بسیار، سرانجام رهبران دو تیم انتخاباتی تحول و تداوم و اصلاحات و همگرایی به عمل به تعهدات خود افغانستان را از بن‌بست خارج کردند.
راسموسن با صدور بیانیه‌یی اظهار داشت: بی‌صبرانه منتظر اعلام نتیجه نهایی انتخابات و انتصاب رییس اجرایی هستم.
دبیرکل سازمان ناتو تاکید کرد: دو کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان باید به تعهدات خود مبنی بر امضای پیمان امنیتی کابل-واشنگتن نیز پایبند باشند و نسبت به امضای آن اقدام کنند.
وی گفت: امضای پیمان با امریکا مهم‌ترین عامل در ثبات و تأمین امنیت در افغانستان است زیرا امریکا و ناتو به ادامه حمایت از نیروهای امنیتی افغان و دولت این کشور در بازسازی و برقراری دموکراسی ادامه خواهند داد.
در حالی که قرار است که ۲۸ کشور عضو سازمان ناتو تا پایان سال جاری میلادی از افغانستان خارج شوند اما اکنون راسموسن اعلام کرده که اگر پیمان امنیتی افغانستان-امریکا امضا شود، این سازمان ماموریت حمایتی و آموزشی خود را در این کشور آغاز خواهد کرد.
ایالات متحده امریکا حمایتش را از حکومت وحدت ملی اعلام کرد
ایالات متحده امریکا از موافقتنامه مشارکت قدرت روز یکشنبه بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله که به تنش چندین ماهه ناشی از انتخابات مورد مناقشه پایان داد، استقبال کرد و به مثابه «فرصت مهم برای وحدت» از آن ستایش نمود.
در حالی که نیروهای نظامی ایالات متحده امریکا قرار است پس از ۱۳ سال، جنگ علیه طالبان را پایان دهند، این موافقتنامه بین غنی و عبدالله پس از سه ماه بن بست ناشی از ادعاهای تقلب گسترده در انتخابات پایان داد، که کشور را به بحران کشانده بود.
هم غنی و هم عبدالله مدعی بودند که انتخابات را برده اند، اما پس از آنکه باز شماری همه هشت ملیون ورقه رای دهی زیر نظارت ملل متحد صورت گرفت، بیشتر گفته می شد که اشرف غنی جلو تر است.
جوش ایرنست سخنگوی کاخ سفید در اعلامیه‌یی گفت: «امضای این موافقتنامه به بحران سیاسی افغانستان نقطۀ پایان می‌گذارد و حس اعتماد به آینده را احیاء می‌کند. جهت کسب اطمینان از موفقیت آنان، ما ازین موافقتنامه حمایت می کنیم و آمادۀ همکاری با ادارۀ بعدی هستیم».
او گفت که این موافقتنامه «به نیازهای مردم افغانستان بر سیاست و قدرت طلبی شخصی، اولویت داد».
به اساس موافقتنامه روز یکشنبه، عبدالله عبدالله نامزد پست جدید مورد انتخابش رییس اجرایی می‌شود که شبیه نخست وزیر یا صدراعظم است. این امر در افغانستان که وارد یک مرحله جدید می‌شود، یک توازن پرچالش به وجود می‌آورد.
ارنست گفت: «این موافقت نامه فرصت مهمی را برای وحدت و ثبات در افغانستان نشانه‌گیری می‌کند. ما از همه افغان‌ها به شمول سیاسیون، رهبران مذهبی و رهبران جامعۀ مدنی دعوت بعمل می‌آوریم تا ازین موافقت نامه حمایت بعمل آورند و مشترکاً دعوت به همکاری و آرامش نمایند».
کری: فصل جدیدی از مناسبات
جان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا، در اعلامیه‌یی امضای این موافقتنامه را «لحظه‌یی از دولتمردی فوق العاده» خوانده و ابراز اطمینان نموده است که اولین انتقال صلح آمیز دموکراتیک در تاریخ افغانستان با حکومت وحدت ملی آغاز می‌گردد.
کری گفته است که «امریکایی‌ها بسیار خوب می‌دانند که راه دموکراسی دشوار و چالش بر انگیز است، اما راهی است که بهترین پیامد را به بار می‌آورد. این امر در جریان یک شب انجام نمی‌گیرد».
وزیر خارجه امریکا وقوع برخی جنجال‌های انتخاباتی را محتمل دانسته و با توجه به تجارب ایالات متحده امریکا گفته است: «ما نیز انتخابات جنجالی خود را داشتیم و شاهد پیامدهای آنها نیز بودیم. من شخصاً شاهد بعضی از آن انتخابات بوده ام. اما چیزی را که سفرهایم به کابل و ساعت‌ها بحث تلفونی با این دو کاندید به من آموخت، این است که افغانستان تا چه اندازه برای موفقیت در این مقطع تاریخی تلاش نموده است».
کری گفته است: «انتخابات ختم کار نیست. این باید آغاز کار باشد تا افغانستان و مردم آن به سوی یک برنامه اصلاحات به پیش رفته و در روند انتخابات بهبودی‌های را ایجاد نمایند».
کری امضای این موافقتنامه را همراه با توافقتنامه امنیتی جدید آغاز فصل جدیدی از روابط میان واشنگتن و کابل خوانده و گفته است: «مراسم تحلیف رییس جمهور جدید، تعیین رییس اجرایی و امضای توافقنامه دو جانبه امنیتی و موافقتنامه وضعیت نیروها با ناتو فصل جدیدی را در همکاری پایدار ما با افغانستان باز خواهد نمود».
کری با تجدید تعهد امریکا به حمایت از افغانستان گفته است: «ایالات متحده امریکا متعهد است تا با احترام به دست آورد تاریخی افغان ها در راستای موفقیت مرحله گذار همکاری نماید».
استقبال سازمان ملل
دفتر نماینده‌گی سازمان ملل در افغانستان از امضای توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی در این کشور استقبال کرد.
دفتر نمایندگی سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد:
یان کوبیش نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفته است ناباوری به انتخابات در ماه‌های اخیر سبب تحمیل بار سنگینی بر امنیت و اقتصاد این کشور شد.
وی افزود: اکنون زمان آن رسیده است که حکومت وحدت ملی در عمل تشکیل شود.
نماینده ویژه سازمان ملل وعده داد این سازمان به کمک‌های خود را به افغانستان ادامه خواهد داد.
برخی از کشورهای دیگر نیز از اعلام تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان استقبال کردند.
اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله ظهر روز یکشنبه توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی را امضا کردند.

اشتراک گذاري با دوستان :