دبیرکُل ناتو: از تبـدیل شـدن افغـانستان به مکـان امن تروریستان جلوگیـری شود

گزارشگر:سه شنبه 13 قوس 1397 ۱۲ قوس ۱۳۹۷

mandegarینس استولتنبرگ دبیرکُل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می‌گوید که کشورهای عضو این سازمان باید از تبدیل شدن افغانستان به مکان امنی برای گروه‌های تروریستی جلوگیری کنند.
او با اشاره به وضعیت امنیتی افغانستان و تلفات بالای نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای خارجی نیز گفته است: برای ناتو مهم است تا حضورش در افغانستان را حفظ کند، این حضور هزینۀ بالای جانی و مالی در پی دارد اما هزینه ماندن در افغانستان به مراتب از هزینه خروج از این کشور کمتر است.
استولتنبرگ تصریح کرد که ادامۀ حضور در افغانستان به معنای تأمین امنیت کشورهای خود ما است تا اطمینان حاصل کنیم داعش فرصت حضور در افغانستان را نکند.
دبیرکُل ناتو ادامه داد که نشست وزیران ناتو با دیدار تمام کشورهای مشارکت کننده در ماموریت آموزشی «حمایت قاطع» پایان خواهد یافت و این سازمان باید از امنیت تمام کشورهای این سازمان مطمین شود.
نشست ناتو با محوریت افغانستان در پنجم دسامبر و با اشتراک صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجۀ کشور، کرنلیوس زیمرمن، نمایندۀ ارشد غیر نظامی ناتو در افغانستان و ژنرال آستین اسکات میلر، فرمانده نظامیان امریکایی و ناتو و همچنان نماینده‌گانی از امارات متحده عربی، قطر، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و بانک جهانی برگزار خواهد شد.
به گفتۀ مقامات ناتو وزیران خارجه این سازمان از بار دیگر بر حمایت از افغانستان از طریق ادامه مشارکت در ماموریت حمایت قاطع و تأمین منابع مالی نیروهای امنیتی افغانستان تا سال ۲۰۲۴ تاکید خواهند کرد.
ناتو در حالی تصریح کرده که حضور نظامیان خارجی در افغانستان برای امنیت کشورهای عضو این سازمان است که بیش از ۱۷ سال حضور نظامی ایتلاف به رهبری افغانستان سبب تامین امنیت در این کشور نشده است و با تشدید بی‌سابقه بمباران تلفات غیرنظامیان نیز در این کشور افزایش یافته است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.