دبیر کمیسیون انتخابات: انتخابات آینده پارلمانی الکترونیکی برگزار می‌شود

۱۳ ثور ۱۳۹۶

رییس دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات می‌گوید که این اداره توان استفاده همه جانبه از تکنالوژی جدید را در انتخابات دارد و انتخابات پارلمانی را با استفاده از همین روش برگزار می‌کند.
پیش از این یک هیأتی متشکل از سه کارشناس بین‌المللی و یک کارشناس داخلی که شرایط برگزاری انتخابات با استفاده از شیوۀ الکترونیکی را بررسی کرده گفته بود MANDEGARکه کمیسیون انتخابات در برخی موارد توان استفاده از تکنالوژی را در انتخابات آینده دارد ولی در برخی موارد ندارد.
امام‌محمد وریماچ رییس دبیرخانۀ کمیسیون انتخابات که دیروز سه‌شنبه، ۱۲ ثور در مجلس سنا صحبت می‌کرد، گفت: «این کمیسیون پس از بررسی استفاده از تکنالوژی جدید در انتخابات به این نتیجه رسیده که توانایی استفاده همه‌جانبه آن را دارد و انتخابات آیندۀ پارلمانی را به شکل الکترونیکی برگزار می‌کند”.
آقای وریماچ می‌گوید که گزارش مکمل بررسی‌های خود را دو روز پیش با حکومت شریک ساخته و حکومت برای خریداری وسایل الکترونیکی و تأمین بودجه انتخابات در جریان قرار گرفته است.
آقای وریماچ گفت که قرار است آقای غنی بحث الکترونیکی سازی انتخابات را در آیندۀ نزدیک، پس از بحث‌های لازم با تمامی نهادهای مربوط به انتخابات، شخصاً با مردم افغانستان شریک سازد.
دبیر کمیسیون انتخابات تاکید ورزید که این کمیسیون به خاطری از تکنالوژی جدید در انتخابات کار می‌گیرد که ۲۲ میلیون کارت رأی‌دهی توزیع شده و کمیسیون تعهد دارد که مشکلات گذشته انتخاباتی دیگر تکرار نشود.
به گفتۀ او: با استفاده از تکنالوژی جدید، رأی دهنده‌گان بایمتریک می‌شوند و نمی‌توانند بیشتر از یک‌بار رأی دهند و این زمینه تقلب را در انتخابات به شکل قابل ملاحظه کاهش می‌دهد.
در صورتی که انتخابات الکترونیکی برگزار شود، اول رأی دهنده‌گان با اخذ اثر انگشت ثبت می‌شوند، بعد در روز انتخابات با استفاده از وسایل الکترونیکی اثر انگشت اش دیده می‌شود و اجازۀ رأی دادن کسب می‌کند و بعد هم با استفاده از کمپیوتر به کاندیدای مورد نظر خود رأی می‌دهد و در اخیر نیز رسیدی را دریافت می‌کند که نشان می‌دهد به کدام نامزد رأی داده است.
اگر این طرح مورد قبول حکومت قرار گیرد، برنامۀ آگاهی‌دهی عامه، آموزش کارمندان و استفاده از تکنالوژی به شکل امتحانی در ولایات از سوی کمیسیون انتخابات آغاز خواهد شد.
امام‌محمد وریماچ در مورد مشخص شدن تاریخ انتخابات آیندۀ پارلمانی گفت که اول باید طرحی را که کمیسیون پیشنهاد کرده به نتیجه برسد، بعد وسایل لازم خریداری شود که این پروسه اندکی زمان‌گیر است؛ سپس زمان برگزاری انتخابات مشخص خواهد شد.
آقای وریماچ در مورد طرح کوچک ساختن حوزه‌های انتخاباتی نیز گفت که این طرح نیز قبلاً ترتیب و به کابینه پیشنهاد شده است. به گفتۀ او، اگر این طرح از سوی کابینه تایید شود، ۲۲ ولایت که بیشتر از ۵ تا ۶ نماینده در مجلس دارند به حالت خود باقی می‌مانند و سایر ولایت‌ها بر اساس نفوس به حوزات کوچکتر از سه تا پنج حوزه، تقسیم خواهند شد.
او در مورد کارمندان تخنیکی کمیسیون انتخابات نیز گفت که در بحران انتخابات قبلی ۹۰۰ کارمند تخنیکی از دست رفته است و ۳۰۰ کارمند باقی مانده اند و کمیسیون انتخابات هم اکنون در حال ارزیابی سوانح و جذب دوباره کارمندان تخنیکی می‌باشد.
بیر کمیسیون انتخابات، نبود امنیت را از چالش بزرگ فرا راه برگزاری انتخابات آینده اعلام کرد و گفت که دولت روی این موضوع فکر می‌کند و تدویر انتخابات به شکل زون وار یکی از راه حل‌های پیشنهادی است.
این درحالی است که برخی از آگاهان می‌گویند که برگزاری انتخابات سراسری بدون تأمین امنیت ولسوالی‌ها و مناطق دور افتاده کشور ممکن نیست و دولت در این راستا کوتاهی کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.