درانی: برای تأمین علوفۀ دو ماهۀ مواشی به ۵۴۶ میلیون دالر ضرورت داریم

گزارشگر:دوشنبه 3 ثور 1397 ۲ ثور ۱۳۹۷

وزیر زراعت و مالداری می‌گوید که تنها خریداری علوفه برای مواشی در معرض خشکسالی به ۵۴۶ میلیون دالر نیاز است که تامین این مقدار پول از توان دولت نیست.
mandegar-3مجلس سنا در نشست روز یکشنبه (۲ ثور) خود وزیر زراعت و مالداری و وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث طبییعی را فرا خوانده بود.
این مقام‌ها به نگرانی سناتورها در پیوند به خشکسالی سال جاری در کشور و چگونگی آمادگی‌ها برای مبارزه با این مشکل پاسخ گفتند.
نصیر احمد درانی وزیر زراعت و مالداری گفت که این وزرارت تهدید خشکسالی را در کشور به سه کته گوری تقسیم بندی کرده است که ۱۵ ولایت با ۶۰ درصد خشکسالی در کتگوری اول، برخی ولایت‌های دیگر با ۴۰ درصد خشکسالی در درجه دوم و برخی ولایت‌های دیگر هم با ۲۰ درصد خشکسالی در درجه سوم کتگوری شده اند.

آقای درانی افزود که این وزارت براساس سطح تهدیدها برای پاسخگویی به مشکلات ناشی از خشکسالی اقدام خواهد کرد.
به گفته او، تنها تهیه علوفه دو ماهه برای مواشی ۱۵ ولایت که در سطح تهدیدها بلند قرار دارند به بیش از ۹۹ میلیون دالر نیاز است و برای کته گوری دوم ۷۹ میلیون دالر و برای کتگوری سوم حدود ۱۰ میلیون دالر نیاز است.
وزیر زراعت خاطرنشان کرد که برای رفع تهدیدهای یک ساله خشکسالی در سطح کشور ۵۴۶ میلیون دالر نیاز است که دولت به تنهایی قادر به پرداخت این مقدار پول نیست. به گفته او، هم اکنون برای مقابله با خشکسالی حدود ۸ تا ۹ میلیون دالر موجود است.
آقای درانی خاطر نشان کرد که برای جلوگیری از ضایع شدن مواشی مقداری علوفه خریداری و انتقال آن به محلات بیشتر آسیب پذیر از امروز آغاز شده است.
همچنین، وزیر زراعت گفت که برای تامین غذای انسانی، کمک های گندم کشورهای ازبکستانی و هند در ذخایر استراتیژیک این وزارت موجود اند و در صورت نیاز از آن استفاده خواهد شد.
نجیب آقا فهیم وزیر دولت در امور مبارزه با حوادث طبیعی نیز گفت که افغانستان در سال جاری از نگاه خشکسالی در اوج بحران قرار دارد و رییس جمهور غنی هدایت داده است تا برای مبارزه با این معضله پلان کوتاه مدت تهیه گردد.
آقای فهیم افزود که وزارت دولت در امور پارلمانی در حال تلفیق پلان‌های جداگانه است تا پلان ملی مبارزه با خشکسالی را تهیه کند.
به گفته او، دولت پس از ترتیب پلان ملی یک فراخوان بزرگ ملی برای مبارزه با خشکسالی اعلام خواهد کرد.
با این وجود، وزیر زراعت و مالداری می‌گوید که بارندگی‌های اخیر در کشور خوشبینی‌های را برای کم ساختن فشار خشکسالی در کشور ایجاد کرده است.

اشتراک گذاري با دوستان :

Comments are closed.