در روز جهانی ترانسپورت در کابل مطرح شد: تلاش‌ها برای تبدیل‌کردن افغانستان به گذرگاه بازرگانی جریان دارد

دوشنبه 27 میزان 1394/

mnandegar-3حکومت افغانستان با تجلیل از روز جهانی ترانسپورت می‌گوید تلاش‌ها برای تبدیل این کشور به گذرگاه ترانزیتی بین کشورهای آسیای میانه، جنوب آسیا و شرق و غرب جریان دارد.
رییس جمهور غنی در آغازین روزهای کاری‌اش بر اهمیت تبدیل شدن افغانستان به چهارراه اقتصادی اشاره کرده بود و تاکید داشت که این کشور باید به نقطه وصل کشورهای منطقه تبدیل شود. این در حالیست که جنگ‌های متواتر در افغانستان سبب شده تا کار چندانی در این راستا صورت نگیرد.
حالا مقام‌های حکومتی می‌گویند برنامه‌هایی را روی دست دارند تا کشورهای منطقه از طریق شاهراه‌ها و خطوط آهن باهم وصل شوند. به این منظور حکومت استراتژی جدیدی را به منظور تبدیل شدن افغانستان به گذرگاه کشورهای منطقه تهیه کرده است.
احمد ضیا مسعود نماینده رییس جمهور غنی در امور حکومت‌داری خوب روز یک شنبه در مراسم تجلیل از روز ترانسپورت در کابل گفت: «برای اولین‌بار استراتژی ملی ترانسپورت را تصویب کردیم که در بخش‌های ترانسپورت شهری، ترانسپورت هوایی و ترانسپورتی که کشور ما را با منطقه وصل کند، پلان‌های بسیار خوبی وجود دارد.»
اما پیاده شدن پلان‌ها و برنامه حکومت افغانستان برای تبدیل این کشور به گذرگاه کشورهای منطقه با چالش‌های زیادی مواجه است. ناامنی‌ها و جنگ جاری نه تنها اجازه تطبیق چنین پلان‌ها را نمی‌دهد بلکه پروژه‌های کوچک راه سازی نیز در برخی از ولایات ناامن، متوقف شده‌اند.
وصل اقتصاد چین و اروپا
در حالی که تمام زیربناهای ترانسپورتی افغانستان در نتیجه جنگ تخریب شده بود، حکومت افغانستان در ده سال گذشته با کمک‌های بین‌المللی ده هزار کیلومتر شاهراه را در افغانستان اعمار کرد. قرار است تا سال ۲۰۲۰ پنج هزار کیلومتر شاهراه دیگر نیز قیرریزی شوند. در نتیجه ساخت شاهراه‌ها، شهرهای بزرگ افغانستان باهم وصل شدند و راه‌ها بین بسیاری از ولایات نیز ساخته شد.
وزارت فواید عامه می‌گوید در کنار شاهراه‌ها، ساخت خطوط آهن نیز در اولویت قرار دارد. محمود بلیغ وزیر فواید عامه گفت براساس برنامه حکومت، قرار است دو اقتصاد بزرگ جهان که عبارت از چین و اروپا است از طریق افغانستان باهم وصل شوند: «ما برای اعمار خط آهن برنامه‌هایی روی‌دست داریم تا از طریق خطوط آهن، اقتصاد بزرگ چین را با اقتصاد بزرگ اروپا وصل کنیم.»
آقای بلیغ گفت قرار است یک خط آهن بندر آقینه در ولایت فاریاب را به شیرخان بندر در ولایت کندز وصل کند و خط دیگر که از ایران شروع می‌شود به هرات و سپس به ولایت بلخ در شمال افغانستان وصل ‌گردد.
تخریب شاهراه‌ها
ساخت شاهراه یکی از دست‌آوردهای بزرگ حکومت در ده سال اخیر بوده است اما حالا این نگرانی وجود دارد که در نتیجه جنگ و عدم مراقبت، افغانستان همه این شاهراه‌ها را از دست دهد.
طالبان در روزهای اخیر نه تنها اقدام به مسدود کردن شاهراه‌های شمال شرق افغانستان کرده بلکه بخش‌هایی از شاهراه کابل – قندهار نیز در کنترول طالبان در آمده و این شاهراه مسدود است.
وزیر فواید عامه گفت طالبان ده‌ها پل بزرگ و پلچک را در در مسیر شاهراه کابل – قندهار انفجار داده و تخریب کرده‌اند: «یک قسمت عمده از شاهراه که با هزینه میلیاردها دالر ساخته شده، متاسفانه تخریب شده‌و یک قسمت عمده دیگر هم در حال تخریب است. یکی از دلایل آن جنگ‌هایی است که ما در سال‌های گذشته داشتیم.»
طالبان در مدت یک هفته کنترول بخش‌هایی از شاهراه کابل – قندهار را به دست گرفتند و چندین پل و پلچک را انفجار دادند. وزیر فواید عامه گفت که طالبان در کل ۲۰ پل بزرگ ۲۰۰ پلچک را در مسیر کابل – قندهار توسط انفجار ماین، تخریب کرده اند.

اشتراک گذاري با دوستان :